Podejrzewasz u siebie depresję? Masz niepokojące objawy? Depresja jest schorzeniem cywilizacyjnym, z którym codziennie zmaga się bardzo wiele osób na całym świecie – szacuje się, że nawet co czwarta osoba chociaż raz w życiu doświadczyła tej choroby. Na początku można nie zauważyć jej objawów, które czasem z dnia na dzień przybierają na sile. Zaburzenie to sprawia między innymi, że chora osoba patrzy na świat z niechęcią, izolując się od ludzi, a przy tym czując ciągłe zmęczenie i znużenie.

Objawy depresji

Jeżeli pojawiło się u Ciebie kilka z wymienionych objawów: złe samopoczucie, kłopoty z koncentracją, problemy z apetytem, niska samoocena, zaburzenia funkcji poznawczych, kłopoty z okazywaniem emocji, brak chęci i motywacji do wykonywania codziennych czynności i pracy, to powinieneś zacząć obserwować dokładniej swój organizm. Gdy objawy będą się nasilać i utrzymywać dłużej niż dwa tygodnie, wskazane jest zasięgnięcie opinii specjalisty. Depresji nie można lekceważyć, trzeba ją leczyć i pamiętać, że epizodyczne spadki nastroju mogą bardzo szybko przekształcić się w pełnowymiarową chorobę.

Leczenie depresji

Depresja jest bardzo poważną chorobą, która dotyka ludzi w różnym wieku. Jej podłoże może się różnić i dotyczyć bolesnych sytuacji życiowych. Zdaniem specjalistów predyspozycje do niej są dziedziczne i zwiększają ryzyko jej wystąpienia. W razie zauważenia niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę do lekarza psychiatry (lub na początek do lekarza rodzinnego), który postawi diagnozę i zaproponuje podjęcie odpowiedniego leczenia. Często zdarza się, że chorzy na depresję wymagają leczenia farmakologicznego, czyli przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Musi ono odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską, kuracja nie powinna być samowolnie przerywana.

Psychoterapia jako wspomaganie leczenia depresji

Psychoterapia nie jest głównym sposobem leczenia depresji, ale może znacząco wpłynąć na złagodzenie jej objawów. Nie należy się wstydzić się wizyt u psychoterapeuty, pomaga  on zmienić szkodliwe nawyki w myśleniu a także uczy, jak pozbyć się negatywnych emocji. Dużym ułatwieniem jest możliwość skorzystania z wizyty u takiego specjalisty np. poprzez Skype. Psychoterapia online może odbywać się w zaciszu domu pacjenta, w najbardziej komfortowych dla niego warunkach. Podczas psychoterapii wspólnie psychoterapeutą możesz zastanowić się, co sprawia, że czujesz się przytłoczony. Warto również zwrócić uwagę na dobroczynną moc psychoedukacji, dzięki której możesz zyskać większą kontrolę nad swoim zachowaniem i reakcjami na określone sytuacje. Wyższy poziom wiedzy na temat depresji sprawi, iż zmniejszy się Twoje poczucie bezradności i poprawi Ci się nastrój oraz samopoczucie. Psychoterapeuta Emilia Elis-Kuźmińska prowadzi terapię indywidualną, która może koncentrować się wokół aktualnego kryzysu w życiu pacjenta.  

Styl życia a depresja

Psychoterapia jest jednym ze sposobów wspomagania walki z depresją. Najważniejsze to zdecydować się na ten pierwszy krok, czyli wizytę u lekarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. Jeśli Twój stan psychiczny na to pozwala, warto zwiększyć swoją aktywność fizyczną, która może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie na co dzień. Sport może pomóc Ci wyjść z błędnego koła depresji i zmienić nastawienie do otaczającego świata. W trakcie choroby istotna jest również zmiana sposobu myślenia. Prowadź pozytywny dialog wewnętrzny, dodając sobie otuchy i odwagi. Niemniej ważne jest także utrzymanie w życiu zdrowej równowagi i zaplanowanie dnia. Wyznacz sobie realne cele na dany dzień i postaraj się je zrealizować. Uwzględnij w swoim dziennym dzienniku aktywności czas na pracę, a jednocześnie nie zapominaj o przyjemnościach. Dobrym sposobem na wspieranie walki z depresją jest także robienie zupełnie innych rzeczy niż dotychczas. W tym celu możesz zaangażować się w nowe hobby czy wykorzystać różne techniki relaksacyjne. Warto też zacząć pomagać innym, jak i również otworzyć się na poznawanie nowych ludzi.