Złamania kości to dość powszechnie występujący u dzieci rodzaj urazów. Mogą być spowodowane upadkiem lub też uderzeniem. Często przytrafiają się podczas zabawy; jazdy na rowerze, wspinaczki na drzewa czy w małpim gaju na placu zabaw. Złamania są nie tylko bolesne, ale też niekiedy niebezpieczne – szczególnie w przypadku urazów takich jak złamanie kręgosłupa.

Diagnostyka i leczenie złamań kości u dzieci

Dziecko podczas zabawy często zapomina o własnym bezpieczeństwie i nawet najtroskliwszy rodzic nie będzie w stanie uchronić go przed urazem spowodowanym upadkiem czy uderzeniem. Do powszechnie występujących urazów tego typu zaliczamy między innymi złamania kości. Ich rozpoznanie w większości przypadków nie jest trudne, ale wymaga przeprowadzenia badań oraz konsultacji lekarzem. W większości przypadków leczenie polegać będzie na unieruchomieniu złamania w opatrunku gipsowym założonym przez chirurga dziecięcego, ale jeśli nastawienie kości w sposób zachowawczy nie jest możliwe, konieczna jest operacja. Proste złamania u dzieci wymagają przy tym unieruchomienia na okres od trzech do pięciu tygodni.

Główne objawy złamania kości obejmują ograniczenie lub niemożność ruchu oraz intensywny ból. Niekiedy w momencie złamania można usłyszeć charakterystyczny trzask. Pojawia się również obrzęk, a czasem też krwawienie. Jeśli podejrzewamy u dziecka złamanie, powinniśmy udać się jak najszybciej na dyżur chirurgii dziecięcej. Jak informuje klinika pediatryczna Zdrowe Dziecko, chirurg dziecięcy przyjmuje codziennie, a do gabinetu można dostać się bez kolejki. Diagnostyka złamań kości obejmuje przede wszystkim badanie RTG. Znacznie rzadziej zlecane jest badanie USG, które można wykorzystać we wstępnej ocenie złamań kości długich oraz w przypadku niejednoznacznego wyniku badania RTG czy w określeniu powikłań złamań.

Kiedy należy wykonać USG stawów?

Badanie USG pozwala ocenić tkanki miękkie, czyli wskazać krwiaki, stłuczenia, urazy mięśni i ścięgien, które często towarzyszą złamaniom. Równie ważnym badaniem będzie USG stawów dziecka, które pozwoli wykluczyć ewentualne powikłania. Wszyscy rodzice doskonale zdają sobie sprawę, jak ważne jest wykonywanie USG stawów biodrowych u noworodka. Podobnie w przypadku rehabilitacji po złamaniu należy upewnić się, że nastąpiły postępy w leczeniu, a stawy również pracują prawidłowo, tym bardziej że każdy uraz w okolicy stawu należy traktować jako złamanie. Wśród najważniejszych wskazań do wykonania USG stawów u dziecka będą urazy stawów, ścięgien, więzadeł, tkanek mięśni oraz kości. Tak jak USG kości stanowić będzie uzupełnienie badania RTG w przypadku złamania – pozwala ocenić, czy w wyniku złamania staw uległ uszkodzeniu.