Wybór aparatu słuchowego spośród dziesiątek modeli, które różnią się wyglądem, jakością, funkcjami i ceną, nie jest prosty. Z ekspertami firmy Has można z łatwością przejść przez szereg dostępnych opcji i wybrać urządzenie najlepsze dla siebie. Jakie innowacje zawierane są w aparatach i kto może uzyskać dofinansowanie na lepszy sprzęt? Sprawdź w dalszej części tekstu.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat słuchowy?

Dobór aparatu słuchowego opiera się o kilka czynników, jednak najważniejszym jest rodzaj i stopień niedosłuchu. Specjaliści z firmy Has w Iławie oferują przeprowadzenie nieinwazyjnych badań słuchu oraz wsparcie w wyborze najlepszego z dostępnych aparatów. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych typów aparatów:

  • zauszne,

  • douszne,

  • wewnątrzkanałowe,

  • zauszne ze zintegrowaną słuchawką w przewodzie.

Każdy model będzie różnił się od siebie ilością dodatkowych funkcji, jakością dźwięku, a także ceną. Ekspert z firmy FH Has Barbara Nowicka  dodaje:

Duża część użytkowników aparatów słuchowych zwraca uwagę przede wszystkim na ich koszt i widoczność dla osób trzecich. Dostępne w naszej ofercie urządzenia mają różnorodne funkcje i estetykę, dzięki czemu możemy dopasować je pod każdym względem do preferencji przyszłego użytkownika.

Nowoczesne aparaty słuchowe mają innowacyjne funkcje, które ułatwiają korzystanie z nich. Przykładem może być zdalna obsługa, odbiór dźwięku audio, a nawet rozmów telefonicznych, dzięki funkcji Bluetooth. Jednak wraz z dodatkowymi możliwościami, rośnie cena urządzenia. Rozwiązaniem może być skorzystanie z dofinansowania.

Kto może skorzystać z dofinansowania na aparat słuchowy?

Mimo że to koszt jest często jednym z najważniejszych i decydujących czynników, nie warto skupiać się jedynie na znalezieniu najtańszego sprzętu. Cena aparatu słuchowego jest ważna, jednak jakość i funkcjonalność będą przekładać się bezpośrednio na komfort użytkowania. Poszukując opcji, która sprawdzi się najlepiej, najlepiej wybrać firmę Has w Iławie. Specjaliści pomogą w doborze aparatu słuchowego, a także doradzą w kwestii uzyskania dofinansowania.

W Polsce istnieje możliwość uzyskania środków na aparat z NFZ i PEFRON-u. W przypadku funduszu zdrowia wniosek refundacyjny może wystawić lekarz specjalista. Pacjenci poniżej 26 roku życia mogą raz na 3 lata otrzymać dopłatę w wysokości 2000 zł, a dorośli zmagający się z niedosłuchem powyżej 40 dB 700 zł raz na 5 lat.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych umożliwia ubieganie się o dodatkowe dofinansowanie aparatu słuchowego osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności lub przyznaną grupę inwalidzką i jednocześnie wykazują dochody nieprzekraczające określonego progu.