Rentgen zębów jest jednym z najpopularniejszych badań, wykonywanych przed leczeniem stomatologicznym lub ortodontycznym. Mimo to, wiele osób zastanawia się, czy prześwietlenie  jest w pełni bezpieczne dla zdrowia. I, co najważniejsze, czy może być ono wykonywane u dzieci. Przeczytaj artykuł, by rozwiać wszystkie wątpliwości, związane z tym tematem.

Prześwietlenie zębów u dziecka – czy jest bezpieczne?

Obawy przed wykonaniem RTG zębów u dziecka są zupełnie niepotrzebne. Badania radiologiczne są bowiem powszechnie stosowane w stomatologii dziecięcej. Co więcej, to właśnie dzięki nim dentysta może już we wczesnym stadium rozwoju zdiagnozować próchnicę. Dodatkowo, badanie pomaga  specjaliście uzyskać dokładny obraz zaburzeń ząbkowania czy urazów zębów. Z tego względu, skierowanie na prześwietlenie zębów otrzymać mogą już kilkuletnie dzieci. Przy czym, najczęściej wykonywane jest wówczas rentgenowskie zdjęcie panoramiczne, które daje całościowy obraz uzębienia.

Jak przygotować dziecko do wizyty w pracowni rentgenowskiej?

Badanie rentgenowskie wcale nie musi być stresującym wydarzeniem dla kilkulatka. Wystarczy, że rodzice wcześniej wytłumaczą swojemu maluchowi jak będzie przebiegała wizyta. Wykonanie zdjęcia jest bowiem bardzo szybkie i zupełnie bezbolesne. Wystarczy, że dziecko przez chwilę będzie spokojnie siedzieć na fotelu. By tak było, dziecko musi być pozytywnie nastawione i zrelaksowane w trakcie wizyty. Ważną rolę pełni więc też podejście osoby, która wykonuje badanie. Doświadczenie w wykonywaniu stomatologicznych zdjęć RTG – również u dzieci - ma Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej. Wybierając się tam można mieć pewność, że wizyta będzie przebiegała w pozytywnej atmosferze.

RTG zębów – szybki i bezbolesny

Oczywiście, by badanie było szybkie i dokładne, ważny jest także nowoczesny sprzęt. Przykładowo, w Pracowni Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej dostępny jest wysokiej jakości aparat Gendex Orthoralix 9200 DDE. Jego wyróżniki to:

  • sprzęt dopasowuje się do pacjenta, a nie na odwrót – dzięki czemu dziecko nie musi się stresować. Wystarczy tylko, że na czas robienia zdjęcia będzie spokojnie siedzieć na fotelu.
  • automatycznie dobiera i redukuję dawkę promieniowania – więc rodzice kilkuletnich pacjentów nie muszą martwić się o bezpieczeństwo badania,
  • gwarancja wysokiej jakości zdjęć – dzięki temu nie ma potrzeby powtarzania badania,
  • daje możliwość odbioru zdjęcia w formie tradycyjnej lub elektronicznej – zatem każdy pacjent może zdecydować w jakiej formie chce otrzymać zdjęcie stomatologiczne.