Sekrety depilacji laserowej – 3 rzeczy, o których dobrze jest wiedzieć!

2020-01-22

Kiedy tradycyjne usuwanie niechcianego owłosienia zawodzi, pomóc może wizyta u specjalisty. Depilacja laserowa to najszybsza i najbezpieczniejsza metoda pozbywania się włosków. Przed wizytą w gabinecie lub salonie kosmetycznym dobrze jest dowiedzieć się więcej o zabiegu. Jak się do niego przygotować? Jak przebiega i czy boli? Ile kosztuje? Odpowiadamy!

Czy do laserowej depilacji trzeba się przygotować?

Przed zapisaniem się na zabieg laserowego usuwania owłosienia, konieczna jest wizyta u dermatologa. Konsultacja z lekarzem pomoże w ocenie stanu skóry i włosów. Pozwoli także wykryć ewentualne przeciwwskazania. Jeśli pacjent otrzyma zgodę, musi spełnić pewne określone warunki. Co najmniej na miesiąc przed zabiegiem trzeba ograniczyć kontakt skóry z promieniami słonecznymi i sauną. Należy również odstawić kosmetyki i preparaty silnie złuszczające. Dotyczy to kosmetyków, w których skład wchodzi retinol, kwasy czy witaminy A lub C. Niektórzy specjaliści wymagają zgolenia owłosienia z wybranej części ciała. Tylko dostosowanie się do wymagań lekarza zadecyduje o efektach. Inaczej może dojść do skutków ubocznych. Zalicza się do nich zaczerwienienie lub przebarwienia skóry.

Przebieg zabiegu i główne obszary zastosowania

Oprócz standardowej depilacji laserowej bikini (w wersji klasycznej lub głębokiej), zbędne owłosienie usuwa się również z pach, nóg oraz twarzy. Laser używa się do likwidacji baków, brody czy wąsika nad górną wargą. Stosuje się go do dolnych partii np. pośladków, łydek, ud, kolan lub stóp. Oprócz tego zabieg można wykonać na szyi, karku, ramionach, brzuchu, przedramionach, plecach, barkach, torsie i dłoniach.

Zabieg poprzedza wywiad lekarski. Wykonuje go lekarz medycyny estetycznej lub uprawniona osoba w gabinecie kosmetycznym. Forma ankiety pozwala ustalić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego wykonania. Stwierdza się to na podstawie historii pacjenta, stanu zdrowia czy przyjmowanych leków i alergii. W celu sprawdzenia reakcji skórnej wykonuje się test laserem.

W zabiegu używa się specjalnego lasera. Jego światło dociera do mieszków włosowych. Melanina odpowiedzialna za ich produkcję jest razem z nimi likwidowana. Pacjent nie odczuwa przy tym bólu. Skóra i naskórek nie zostają natomiast uszkodzone. Przed i po procedurze aplikuje się na skórę preparaty. Wybiera się do tego kosmetyki o właściwościach łagodzących. Aby utrzymać efekty, należy powtarzać regularnie zabieg.

Dla kogo niewskazane jest laserowe usuwanie włosów?

Zabieg depilacji laserem nie jest niestety zalecany pewnym osobom. Głównymi przeciwwskazaniami do jego wykonania są: ciąża, okres karmienia piersią czy zaburzenia hormonalne. Wyklucza się stany zapalne i choroby skóry np. bielactwo lub łuszczycę. Poza tym nie wykonuje się go w przypadku opalenizny, nowotworów, infekcji np. opryszczki czy przy niektórych lekach i ziołach. Kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej może odmówić wykonania zabiegu, jeśli na 4 tygodnie przed nim doszło do depilacji woskiem. Także alergie na niektóre preparaty i kosmetyki mogą uniemożliwić realizację.

Cena depilacji laserowej zależy od obszaru ciała, które jest jej poddane. Na wysokość kosztów wpływa także liczba zabiegów. Salony kosmetyczne oferują zarówno jednorazowe, jak i pełne, roczne pakiety. Ich koszt może osiągnąć nawet tys. zł. Cena za usunięcie wąsika czy owłosienia na policzkach to natomiast koszt ok. 150 zł. Dopiero później można pomyśleć o serii zabiegowej. Warto z tej opcji skorzystać. Większość gabinetów oferuje w tym zakresie atrakcyjne promocje i zniżki. Należy jednak pamiętać o zachowaniu przerwy min. 4 tygodni.