Oczy wymagają szczególnej troski. Szkodzi im między innymi zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów, spędzanie czasu przed ekranem komputera lub smartfona, a także długotrwałe przebywanie w słońcu. Co zrobić, by chronić wzrok przed negatywnym wpływem ostatniego z wymienionych czynników? Dlaczego jest on tak groźny dla zdrowia człowieka?

Jak promienie słońca wpływają na wzrok?

Przeprowadzone badania dowiodły, że słońce uszkadza wzrok. Szczególnie niebezpieczny dla oczu jest tak zwany ultrafiolet, czyli promienie elektromagnetyczne o długości fali nieprzekraczającej 400 nanometrów (nie można go więc dostrzec). Przenika przez tkanki oka i jest przez nie kumulowany. Niszczy włókna kolagenowe tworzące rogówkę i soczewkę. Prowadzi do  różnego rodzaju zaburzeń w funkcjonowaniu zmysłu wzroku. Może też zwiększać ryzyko wystąpienia wielu poważnych schorzeń, takich jak:

  • Zaćma –  promienie ultrafioletowe przyspieszają proces mętnienia soczewki. W rezultacie pacjent zaczyna gorzej widzieć. Obraz staje się zniekształcony i rozmazany, a oczom szybciej doskwiera zmęczenie.

  • Zwyrodnienie plamki żółtej – w przebiegu choroby dochodzi do uszkodzenia centralnej części oka, która odpowiada za tworzenie ostrego i wyraźnego obrazu. 

  • Zespół suchego oka – powierzchnia soczewki i rogówki wysycha na skutek nieprawidłowego działania gruczołów wytwarzających film łzowy.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja powstawaniu wolnych rodników. Te zaś przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych oczu, skóry i innych narządów.  

Okulary przeciwsłoneczne chronią przed promieniowaniem UV

Jak zabezpieczyć oczy przed ultrafioletem? Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę narządu wzroku przed wspomnianym promieniowaniem jest inwestycja w okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiedni filtr polaryzacyjny oraz blokujący światło. Co ważne, przywołane akcesoria warto nosić nie tylko latem, ale również zimą. Ujemne temperatury panujące na zewnątrz nie oznaczają wcale braku słońca. Jest ono tak samo niebezpieczne, jak w upalne, pogodne dni. 

Pozostaje tylko pytanie: gdzie znaleźć dobre okulary przeciwsłoneczne? W doborze odpowiednich szkieł pomagają między innymi specjaliści z Zakładu okulistycznego Optymed. Dodatkowo w placówce można wykonać badanie wzroku. Ważne, by nie zaniedbywać wspomnianych działań profilaktycznych. Wcześnie wykryte wady można łatwo skorygować, a co za tym idzie poprawić jakość widzenia i codziennego funkcjonowania.

Zakład okulistyczny Optymed oferuje szeroki zakres usług związanych z leczeniem wzroku. Znajdziesz tam nie tylko okulary przeciwsłoneczne, które stanowią profesjonalną ochronę oczu przed intensywnymi promieniami słonecznymi i nadmiernym promieniowaniem UV. Zakład oferuje także szkła fotochromowe i przeciwsłoneczne - soczewki fotochromowe są wygodne i trwałe, zapewniają wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Optymed zapewnia indywidualne podejście, wnikliwe badanie wzroku oraz profesjonalną ocenę wyników wykonaną przez wykwalifikowanego optyka i optometrystę.