Chłonka to jeden z najważniejszych płynów ustrojowych w organizmie. Jej zastój prowadzi do obrzęku, któremu często towarzyszy przewlekły stan zapalny tkanek. Jeżeli cierpisz z powodu nabrzmiałych rąk i nóg, z pomocą przychodzi masaż limfatyczny. Sprawdźmy, co na temat tego zabiegu i korzyści zdrowotnych mówi specjalista z placówki Z Miłością Do Zdrowia.

Masaż limfatyczny – czym jest i kiedy należy go stosować?

Drenaż limfatyczny polega na odpowiednim uciskaniu skóry w celu usprawnienia krążenia limfy i płynów tkankowych w organizmie. Jak wskazuje specjalista z zakładu Z Miłością Do Zdrowia, podstawowymi wskazaniami do zabiegu są obrzęki limfatyczne i zastój limfy.

Masaż wykonywany jest także w przypadku uczucia ciężkich nóg, leczeniu niewydolności żylnej oraz terapii antycellulitowej.  Zakłócony przepływ chłonki skutkuje pojawieniem się rozstępów, cellulitu oraz trądziku różowatego. Prawidłowo przeprowadzony ma nie tylko właściwości prozdrowotne, ale także opóźnia starzenie się skóry, dlatego jest bardzo ceniony przez pacjentów odwiedzających gabinety odnowy biologicznej – wyjaśnia specjalista.

Drenaż limfatyczny – jak wygląda zabieg w praktyce?

Masaż limfatyczny opiera się na wykonywaniu ruchów przesuwających, przepychających i wyciskających. Ekspert z Z Miłością Do Zdrowia wyjaśnia, że najważniejszym punktem zabiegu jest poruszanie się wzdłuż naczyń limfatycznych i jednoczesne omijanie węzłów chłonnych – chłonka musi być „przepychana” w stronę ujścia przewodu limfatycznego.

Drenaż ma wiele korzyści zdrowotnych m.in. pobudza układ limfatyczny, przyspiesza procesy detoksykacyjne, pobudza krążenie krwi oraz poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Wystarczy krótka seria zabiegów, aby pacjent pozbył się problemu ciężkich nóg, zimnych stóp czy skurczów kończyn dolnych. Aby zwiększyć skuteczność masażu limfatycznego, zaleca się stosowanie specjalnych wyrobów uciskowych o wskazanym stopniu kompresji, oraz picie dużych ilości wody.