Zakrzepica żył głębokich to poważna przypadłość zdrowotna, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Siedzący tryb życia i wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji bez zmiany ułożenia nóg sprzyjają powstawaniu zakrzepów. Jak wskazuje specjalista z gabinetu dr nauk med. Zbigniewa Markiela, zakrzepica może pojawić się nawet po godzinnym siedzeniu w bezruchu, urazie kończyny lub wskutek uprawiania sportów.

Zakrzepica żylna – o czym musisz wiedzieć?

Powstawanie zakrzepu to dynamiczny proces, który objawia się stopniowym nasileniem dolegliwości. Specjalista z Praktyki Lekarskiej dr Zbigniewa Markiela ostrzega, że tworzący się zakrzep może nie tylko zwęzić, ale i całkowicie zamknąć światło naczynia. Niekiedy zdarza się, że urwany fragment zakrzepu zostaje przetransportowany do naczyń płucnych bądź mózgowych powodując stany zagrożenia życia wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej. Zachowawcze leczenie zakrzepicy to złożony proces, który wymaga systematycznej kontroli i przestrzegania zaleceń lekarskich. Warto przy tym zaznaczyć, że oprócz farmakoterapii istotną rolę odgrywa kompresjoterapia – jeden z najstarszych małoinwazyjnych sposobów leczenia schorzeń żylnych.

Gabinet dr Zbigniewa Markiela – leczenie zakrzepicy żylnej

W leczeniu farmakologicznym zakrzepicy wykorzystuje się zarówno leki doustne, jak i podawane podskórnie lub dożylnie. Aby uzyskać szybkie efekty, lekarze podają zazwyczaj podskórnie heparyny drobnocząsteczkowe lub niefrakcjonowane. Jak wskazuje specjalista z gabinetu dr Markiela, leki mogą być dawkowane samodzielnie przez pacjenta w formie podskórnych wstrzyknięć. W kolejnych etapach terapii stosuje się doustne leki przeciwkrzepliwe zażywane równolegle ze środkami stosowanymi podskórnie. Bardzo dużą rolę w leczeniu zakrzepicy odgrywa terapia stopniowanym uciskiem, z wykorzystaniem specjalistycznych opatrunków uciskowych, oraz przerywanym uciskiem pneumatycznym, w którym wykorzystuje się urządzenie z mankietami, które wytwarzają odpowiedni ucisk.