Zanim podejmiemy się obowiązków u nowego pracodawcy, konieczne jest wykonanie badań wstępnych. Są one niezbędne dla wszystkich osób, które rozpoczynają nowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. To jednak nie wszystko – medycyna pracy zobowiązuje pracodawcę również do wysyłania pracowników na badania okresowe, kontrolne itd. Kompleksowe usługi z zakresu medycyny pracy w Krakowie zapewnia Ergomed NZOZ Specjalistyczna Przychodnia Lekarska.

Jakie wyróżniamy rodzaje badań okresowych?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, pracownik nie może rozpocząć nowego zatrudnienia bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Badania te dzielimy na:

  • Badania wstępne (w momencie rozpoczęcia pracy lub zmiany stanowiska),

  • Badania okresowe (ich częstotliwość jest zależna od rodzaju stanowiska, a także tego, czy jesteśmy narażeni na jakieś szkodliwe czynniki w ramach wykonywanych obowiązków),

  • Badania kontrolne (jeśli jesteśmy niezdolni do pracy przez co najmniej 30 dni).

Pamiętajmy, że ich koszt ponosi pracodawca. Podczas tego typu badań lekarz zada nam kilka pytań, m.in. o przebyte choroby, zarówno przez nas, jak i członków naszej rodziny, korzystanie z używek, w tym o palenie papierów, picie napojów, które zawierają kofeinę oraz alkoholowych. Zapyta też o leki, które przyjmujemy na stałe, zabiegi i operacje, jakim poddaliśmy się w ostatnich latach. Może sprawdzić ciśnienie krwi, osłuchać serca i płuca oraz przeprowadzić badanie wzroku.  

Inne rodzaje badań wykonywane przez lekarza medycyny pracy

Na tego typu badania mogą być wysłani również uczniowie i studenci, jeśli w ramach praktyk pracują w zawodach, w których mogą być narażani na szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia czynniki. Do lekarza medycyny pracy zostaniemy skierowani także, gdy ubiegamy się pozwolenie na broń.

W zakres badań wykonywanych przez Specjalistyczną Przychodnię Lekarską Ergomed NZOZ wchodzi (poza badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi):

  • wydawanie zaświadczeń o zdolności do pracy

  • wizytacja stanowiska pracy

  • udział lekarza w komisji BHP

  • rozpoznanie czynników szkodliwych

  • akcje profilaktyczne (działania profilaktyczne konsultowane indywidualnie z zakładami pracy oraz szczepienia ochronne)

  • badania wysokościowe

  • badania operatorów maszyn w ruchu.

Nie powinniśmy bagatelizować badań z zakresu medycyny pracy. Chociaż mogą się nam wydawać zupełnie rutynowe to szczery wywiad z lekarzem medycyny pracy może ujawnić ważne czynniki ryzyka oraz choroby, które będą wymagały dalszego leczenia. Jeśli skorzystamy z szerokiej oferty Ergomed możemy być pewni wysokiego poziomu wiedzy i kompetencji firmy, który wynika z wieloletniej działalności w branży.