Okulista jest specjalistą, który zajmuje się zaburzeniami widzenia oraz wadami pojawiającymi się w budowie oczu. Lek. med. Tatiana Pokotycka należy do grupy ludzi wykształconych z zakresu diagnostyki oraz leczenia narządu wzroku. Należy wiedzieć, że regularne wizyty w gabinecie okulistycznym pomagają zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób, a w niektórych przypadkach nawet ratują życie.

Wada wzroku — co to jest?

Prawidłowe widzenie jest potrzebne, aby móc właściwie funkcjonować każdego dnia. Jednak problemy w tym zakresie mogą się pojawić niezależnie od wieku. Należy więc wiedzieć, że choroby oczu w wielu przypadkach są uwarunkowane genetyczne lub pojawiają się w wyniku starzenia się organizmu. Czasami do wad wzroku przyczyniają się także rozmaite urazy mechaniczne oraz choroby pojawiające się w obrębię gałki ocznej. Oceną stanu, w jakim znajduje się wzrok, zajmuje się między innymi lek. med. okulista Tatiana Pokotycka. Zazwyczaj u pacjentów spotykane są wady typu: krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia.

Czym jest badanie wzroku?

Lek. med. okulista Tatiana Pokotycka, jak każdy specjalista tego typu, przeprowadza badanie wzroku, używając do tego specjalistycznego sprzętu, czyli komputera, biomikroskopu, oftalmoskopu, tonometru. W ten sposób oczy pacjenta sprawdzane są pod kątem ich prawidłowej budowy i funkcjonowania. Analiza tego typu powinna być wykonywana raz na 2 lub 3 lata przed ukończeniem 40 roku życia. Natomiast w kolejnych latach, wizyty u specjalisty są rekomendowane raz do roku. Okulista zazwyczaj określa ostrość wzroku pacjenta, pole widzenia oraz sposób widzenia barw. Co więcej, oceniany jest również sam narząd, a dokładniej jego poszczególne elementy (ich budowa).

Dodatkowe zadania

Możliwość wykonania okularów korekcyjnych w gabinetach okulistycznych jest bardzo przydatna. Wynika to faktu, że w danym miejscu oceniania jest wada wzroku pacjenta, a następnie tworzone są dla niego odpowiednie szkła. Co więcej, w wielu przypadkach istnieje sposobność usunięcia chorób siatkówki lub chirurgicznego likwidowania zaćmy. Należy pamiętać, że dolegliwości w obrębie widzenia można skorygować, lecz działania z tego zakresu wymagają szybkiej reakcji i właściwego leczenia. Dlatego do gabinetu okulistycznego należy udać się w momencie pojawienia się problemów z widzeniem lub gdy wygląd oczu wzbudza niepokój.