Usuwanie kamienia nazębnego to jednak z najczęstszych usług, z jakimi można spotkać się w gabinetach stomatologicznych. Choć pacjenci decydują się na skorzystanie z niej głównie ze względów estetycznych, to jednak warto wiedzieć, że ten krok ma pływ również na zdrowie jamy ustnej. Między innymi usuwaniem kamienia nazębnego zajmuje się stomatolog Maciej Biedrzycki, który świadczy usługi także z zakresu protetyki oraz chirurgii stomatologicznej.

Jak powstaje kamień nazębny?

Już po kilku minutach od wyszczotkowania zębów na ich powierzchni pojawia się charakterystyczny osad, który składa się między innymi z bakterii znajdujących się w ślinie. Główną przyczyną kamienia nazębnego jest więc niewystarczająca higiena jamy ustnej. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze wynika ona z zaniedbań pacjenta. Czasem dokładne wyczyszczenie zębów i dziąseł jest niemożliwe, na przykład z uwagi na przebytą niedawno ekstrakcję. Dolegliwości bólowe spowodowane tym zabiegiem mogą przyczynić się do zbyt małego przyłożenia się do usunięcia osadu.

Warto jednak podkreślić, że do przyczyn powstawania kamienia na zębach zalicza się również palenie papierosów. Co więcej, nawet codzienna dieta może mieć wpływ na odkładanie się płytki nazębnej. Okazuje się bowiem, że spożywanie produktów bogatych w węglowodany może pogłębiać ten problem. Wszystko za sprawą zagęszczenia się śliny, która ułatwia gromadzenie się kamienia. Ten z kolei ma wpływ na stan uzębienia, ponieważ, nieusunięty, może być przyczyną zapalenia dziąseł, a nawet paradontozy. Trzeba przyznać, że tego typu dolegliwości mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. To jednak niejedyne powody, dla których warto się go pozbyć.

Dlaczego kamień nazębny należy regularnie usuwać?

Jak już zostało wspomniane, pacjenci, którzy zgłaszają się do dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego, najczęściej robią to ze względów estetycznych. Nieusunięcie go w porę tworzy idealne środowisko do rozwoju próchnicy. Na pozbycie się kamienia mogą zdecydować się osoby, które umówią się na wizytę w gabinecie stomatologicznym Macieja Biedrzyckiego, który działa od ponad piętnastu lat. Warto wiedzieć, że osad, którego nie da się usunąć za pomocą szczoteczki lub nici, może przyczynić się do odsłonięcia szyjek zębowych. W takiej sytuacji pacjenci będą skarżyć się na wrażliwość w obrębie jamy ustnej, na przykład podczas spożywania słodkich posiłków czy też ciepłych lub zimnych napojów.