Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną. Dział ten zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy. Podstawą zdrowego uśmiechu są bowiem regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Każdy z nas powinien odwiedzić specjalistę przynajmniej dwa razy w roku, nawet jeśli z uzębieniem nie dzieje się nic niepokojącego. Codzienna higiena jamy ustnej jest często niewystarczająca i należy ją uzupełniać o określone zabiegi. Jakie?

Zabiegi stosowane w stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza to przede wszystkim skuteczna profilaktyka. Już od najmłodszych lat uczymy się, jak dbać o nasze zęby w odpowiedni sposób. Niestety samo szczotkowanie to za mało, by przez lata cieszyć się pięknym uśmiechem, zwłaszcza, że często myjemy zęby niedbale i w pośpiechu. Duża część z nas zapomina również o nitkowaniu, a nagromadzone w szczelinach międzyzębowych resztki pożywienia i bakterie są niestety częstą przyczyną problemów z dziąsłami. Często lekceważymy też drobne ubytki w uzębieniu, które z czasem pogłębiają się i powodują znaczny dyskomfort. Dopiero, kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia, decydujemy się na wizytę u specjalisty. Jak radzi pani Marzena Struk, która od lat prowadzi swój Prywatny Gabinet Stomatologiczny – systematyczne wizyty u dentysty mogą uchronić nas przed koniecznością leczenia kanałowego bądź ekstrakcją zęba. Podczas konsultacji, stomatolog każdorazowo ocenia stan jamy ustnej pacjenta oraz proponuje najbardziej optymalne dla utrzymania zdrowia zębów zabiegi. Do najczęściej wykonywanych można zaliczyć:

  • oczyszczanie zębów z kamienia,
  • oczyszczanie zębów z płytki nazębnej,
  • piaskowanie,
  • polerowanie,
  • lakierowanie,
  • scaling.

Wszystkie powyższe zabiegi są bezbolesne i nieinwazyjne. Skutecznie wzmacniają zęby oraz chronią je przed powstawaniem ubytków. Pozwalają także zachować naturalną biel zębów oraz pozbyć się powierzchniowych przebarwień, które powstają w wyniku picia kawy, wina czy palenia papierosów.

Leczenie zębów

Jeśli doszło do powstania ubytku w zębie, stomatolog zadba o to, by próchnica nie rozprzestrzeniła się jeszcze bardziej. Na niewielkie plamki dentysta nałoży fluor w żelowej postaci. Dostępne są również preparaty w formie lakieru. Kiedy jednak bakterie przedarły się przez szkliwo zęba, konieczne będzie jego oczyszczenie i nałożenie plomby. Jeśli w porę nie powstrzymamy próchnicy, zajmie ona kolejne zęby. Postępujące zakażenie stanie się przyczyną uciążliwego bólu, a by się go pozbyć, trzeba będzie wdrożyć długotrwałe i – często- kosztowne leczenie.  A jak mówi powszechnie znane przysłowie- „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.