Skrzywiona przegroda nosowa to jedna z najczęściej występujących przypadłości laryngologicznych. Choć nie jest to patologia, która mocno utrudnia pacjentom codzienne życie, może mieć negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Właśnie dlatego laryngolodzy zalecają przeprowadzenie septoplastyki. Tego typu zabieg można wykonać m.in. w Centrum Medycznym Suliga w Częstochowie. Jakie są do niego wskazania?

W jaki sposób dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej?

Przegroda nosowa to struktura anatomiczna, która dzieli jamę nosa na dwie symetryczne części. Ma ona około 10 cm długości i zbudowana jest z części błoniastej, chrzęstnej i kostnej. Przegrodę nosową wyściela błona śluzowa pokryta nabłonkiem migawkowym. Jego zadaniem jest oczyszczenie, nawilżenie i ogrzanie powietrza przepływającego przez nos. Do skrzywienia przegrody nosowej może dość na skutek urazu, lecz w większości przypadków jest to schorzenie nabyte. W zależności od stopnia skrzywienia daje ono różne objawy. Do najczęstszych z nich laryngolodzy zaliczają:

  • uczucie zatkanego nosa,

  • trudności w oddychaniu spowodowane zwężeniem dróg oddechowym,

  • częste infekcje zatok spowodowane słabą wentylacją tego obszaru,

  • chrapanie, bezdech nocny,

  • zaburzenia węchu.

Wymienione wyżej objawy są zarazem typowymi wskazaniami do przeprowadzenia septoplastyki. W szczególności dotyczy to zaburzeń snu, które mogą prowadzić do rozwoju np. chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy.

Jak wygląda korekta skrzywionej przegrody nosowej?

Septoplastyka jest zabiegiem, który można wykonać w ramach chirurgii jednego dnia. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym i polega on na chirurgicznym skorygowaniu nieprawidłowego kształtu części chrzęstnej przegrody nosa. Następnie lekarz stabilizuje pozycję chrząstki za pomocą specjalnych szwów i aplikuje opatrunki do przewodów nosowych. Jak tłumaczy laryngolog z Centrum Medycznego Suliga:

„Choć septoplastyka jest dość prostym zabiegiem, u niektórych pacjentów mogą pojawić się powikłania w postaci krwawień z nosa lub jamy ustnej, podwyższonej temperatury ciała bądź nudności. W takich przypadkach trzeba skontaktować się z lekarzem, który zaradzi powyższym problemom”.

Przez kilka dni po zabiegu pacjent powinien wypoczywać i unikać wysiłku fizycznego. W razie potrzeby może przyjmować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Opatrunki usuwane są po 1-2 dniach, a całkowite wygojenie przegrody nosowej następuje po około 3 tygodniach.