Szablony chirurgiczne stosowane w implantologii

Materiał partnera
2019-07-16

Obecnie w implantologii bardzo ceni się współpracę wielu specjalistów. Wspólna praca stomatologa, chirurga oraz protetyka jest niezwykle istotna już podczas planowania zabiegów implantologicznych. Mając do dyspozycji nowoczesne narzędzia pracy, jak najnowsze aparaty tomograficzne oraz specjalistyczne oprogramowania komputerowe, lekarze w szczegółowy sposób mogą zaplanować wykonanie zabiegu i odpowiednio przygotować do niego pacjenta.

Wirtualne planowanie zabiegów implantologicznych

Dawniej planowanie zabiegu wstawienia implantu było mało precyzyjne. Przed zabiegiem wykonywano tylko zdjęcie RTG  jednego zęba lub zdjęcie panoramiczne. Teraz na porządku dziennym jest stosowanie specjalistycznych systemów, które pozwalają na wirtualne planowanie leczenia implantologicznego. Dzięki temu uzupełnienie protetyczne projektuje się oraz wykonuje przed przystąpieniem do zabiegu, bez konieczności pobierania wycisków. Podstawą tu jest badanie tomografii komputerowej, które dostarcza bardzo dokładne dane dotyczące stanu wyrostków zębodołowych przygotowanych do zabiegu. Kompatybilność nowoczesnych aparatów tomograficznych z specjalistycznymi programami komputerowymi i graficznymi pozwala na stworzenie trójwymiarowej rekonstrukcji badanej części. Metoda ta ma wiele zalet. Przede wszystkim skraca czas leczenia, sprawia, że zabieg jest mniej inwazyjny i gwarantuje estetyczne wykonanie.

Czym są szablony chirurgiczne stosowane w implantologii?

Każdy zabieg stomatologiczny, w tym wstawienie implantów wymaga przede wszystkim doświadczenia i wiedzy stomatologa. Ważna jest tu także odpowiednia diagnostyka. Do implantacji stosowane są obecnie nowoczesne szablony chirurgiczne, które gwarantują skuteczne i małoinwazyjne leczenie. To instrumenty wykonane z żywicy polimerowej, które są zgodne biologicznie z tkanką jamy ustnej. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie pracy dentysty podczas wstawiania wszczepu oraz umożliwienie wykonania zabiegu wstawienia implantu według wcześniej opracowanego wirtualnie planu. Szablony chirurgiczne są tworzone indywidualnie, dla jednego, konkretnego pacjenta i dotyczą obecnego stanu jamy ustnej. Nie da się tego samego szablonu zastosować po kilku latach, gdyż w jamie ustnej mogą nastąpić zmiany. Dzięki zastosowaniu szablonów chirurgicznych podczas wykonywania zabiegu implantologicznego nie ma konieczności rozcinania dziąsła. Stomatolog wykonuje nawiert przezdziąsłowy i wprowadza wiertło w tkankę zgodnie z opracowanymi parametrami, które zostały wyznaczone na podstawie wykonach zdjęć oraz modeli i trójwymiarowej symulacji. Korona protetyczna jest osadzana podczas jednego zabiegu, w taki sposób, by zapewniała odpowiednie warunki zgryzowe.

Wirtualnym planowaniem zabiegów implantacyjnych przy jednoczesnym stosowaniu szablonów chirurgicznych zajmują się m.in. Dentyści pod Jedynką z Warszawy. To miejsce dla całej rodziny, które oferuje wybielanie zębów, stomatologię dziecięcą, endodoncję, stomatologię zachowawczą czy periodontologię.

Opracowanie artykułu:

Dentyści pod Jedynką

ul. Baboszewska 1, 02-647 Warszawa Mokotów, mazowieckie
e-mail
www