Szczotkowanie ciała na sucho to metoda masażu, która pochodzi z Azji. Rytuał ten staje się coraz bardziej popularny i uwielbiany przez kobiety, gdyż przynosi skórze dużo korzyści. Zabieg ten można wykonywać zarówno rano, jak i wieczorem przed kąpielą. Dlaczego warto uwzględnić go w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej i jak poprawnie szczotkować ciało na sucho? Sprawdź!

Jakie są zalety szczotkowania ciała?

Szczotkowanie ciała na sucho może na początku kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym, jednak okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Masaż ten może być naprawdę relaksujący, a do tego bardzo korzystnie wpływa na skórę. Często znajduje się w ofercie salonów SPA, ale można go robić też samodzielnie w domowym zaciszu. Oto efekty szczotkowania na sucho:

1. Złuszczanie martwego naskórka

Szczotkowanie działa podobnie jak peeling – pomaga usunąć martwy naskórek, dzięki czemu skóra jest miękka w dotyku, gładka, napięta i ma zdrowy, ujednolicony kolor. Ponadto, po takim masażu wszelkie kosmetyki takie jak balsamy czy masła do ciała lepiej się wchłaniają i mają skuteczniejsze działanie.

2. Pobudzanie krążenia krwi i zapobieganie rozstępom

Dynamiczne szczotkowanie ciała pobudza też krążenie krwi. Im lepsze krążenie, tym sprawniejszy ogólny metabolizm komórek skóry. Dzięki temu skóra ma ładniejszy kolor, zyskuje młodszy wygląd, jest napięta, jędrna, elastyczna i odporna na rozciąganie i powstawanie rozstępów. 

3. Pomoc w walce z cellulitem

Regularny masaż szczotką widocznie ujędrnia skórę i sprawia, że jest bardziej napięta, przez co cellulit staje się mniej widoczny. Warto więc szczotkować najbardziej problematyczne miejsca takie jak uda czy pośladki.

4. Detoks organizmu

Szczotkowanie ciała pobudza pracę układu limfatycznego. Sprawnie krążąca limfa pomaga szybciej oczyścić organizm z nadmiaru toksyn. Wzmacnia to nasz układ odpornościowy.

5. Zwalczanie wrastających włosków

Usunięcie martwego naskórka jest kluczowe w walce z wrastającymi włoskami oraz zatkanymi mieszkami włosowymi. Szczotkowanie usuwa naskórek, dzięki czemu włoski nie wrastają w głąb skóry i nie powodują stanów zapalnych, a wydostają się na zewnątrz.

6. Relaks

Szczotkowanie ciała to również idealny sposób na odprężenie i rozluźnienie spiętych mięśni. Masaż wykonany rano pobudzi i doda energii, wieczorem zaś pomoże się zregenerować i wzbogaci rytuał domowego SPA, przygotowując skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto więc po szczotkowaniu wmasować w ciało ulubione produkty nawilżające.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Jak sama nazwa wskazuje, szczotkowanie na sucho wykonujemy na suchej skórze. Najlepiej robić to rano lub przed wieczorną kąpielą. Wystarczy już 5 minut masażu dziennie, by przy regularnym szczotkowaniu zauważyć, że skóra staje się bardziej jędrna, napięta i gładka. Pierwsze efekty widać już po ok. 1-2 tygodniach.

Masaż szczotką należy wykonywać zawsze od dołu do góry, w kierunku serca, zaczynając od stóp. Wykonywane ruchy powinny być delikatne, z czasem mogą być coraz mocniejsze. Trzeba robić to z wyczuciem i nacisk dostosowywać do różnych części swojego ciała. Można wykonywać dłuższe lub krótsze pociągnięcia. Na brzuchu najlepiej sprawdzają się delikatniejsze, okrężne ruchy, wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Szczotkować można całe ciało, jednak niektóre miejsca takie jak okolice szyi, dekoltu i piersi są bardziej wrażliwe. Jeśli nawet subtelny masaż w tych obszarach sprawia Ci dyskomfort i nie jest przyjemny, zrezygnuj z niego. Skup się na łydkach, udach, pośladkach, brzuchu i rękach. Pamiętaj też, by się nie zniechęcać. Po kilku dniach takiego masażu skóra się przyzwyczai i szczotkowanie stanie się przyjemne. Jeśli masz wrażliwszą skórę, możesz wykonywać zabieg np. co drugi dzień.

Jaką szczotkę wybrać?

Szczotka do szczotkowania na sucho powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Kluczowy jest tutaj rodzaj włosia. Najlepiej sprawdzają się te z włókien roślinnych np. z agawy. Lepiej unikać szczotek z włosiem syntetycznym, gdyż może ono powodować podrażnienia na skórze. Szczotka powinna mieć też uchwyt, który zdecydowanie ułatwia masowanie.

Gdzie można kupić taką szczotkę do ciała? Głównie w drogeriach i sklepach z artykułami kosmetycznymi. Szczotki mogą różnić się wielkością oraz długością włosia. Należy przy tym pamiętać też, że podczas masażu szczotkę z długim włosiem trzymamy pod kątem 45 stopni do ciała, a tę z krótkim można trzymać prostopadle. Ważne jest też dbanie o szczotkę, by posłużyła jak najdłużej. Po skończonym masażu zawsze ją zdezynfekuj, a co jakiś czas umyj włosie ciepłą wodą z mydłem, dokładnie opłucz i pozostaw do całkowitego wyschnięcia włosiem do dołu.

Kiedy nie wykonywać szczotkowania na sucho?

Przeciwskazaniem do wykonywania szczotkowania ciała na sucho są wszelkie choroby skórne np. trądzik czy łuszczyca. Z zabiegu należy też zrezygnować w przypadku występowania zmian na skórze, ran, podrażnień, stanów zapalnych i świeżych blizn. Szczotkowania na sucho nie powinny wykonywać także posiadaczki cery naczynkowej oraz osoby, u których występują żylaki. Ponadto trzeba pamiętać, by podczas szczotkowania zawsze omijać pieprzyki i znamiona.