Starczowzroczność pojawia się najczęściej u osób po 55 roku życia. To wtedy wzrok ze względu na starzenie się oczu staje się mniej wyostrzony. Obrazy mogą być wtedy zamazane, a jazda samochodem niemalże niemożliwa. Podobnie jest z odczytywaniem etykiet tworzonych małym druczkiem czy przy czytaniu książek. Na szczęście istnieją metody walki ze starczowzrocznością. W przypadku jej wykrycia zakłada się bowiem okulary lub soczewki kontaktowe ze szkłami progresywnymi

Czym są szkła progresywne?

Jak już ustalono, szkła progresywne przeznaczone są do korygowania starczowzroczności. Podkreślić jednak należy, iż nie jest to ani wada wzroku dotycząca patrzenia w dal, ani nie dotyczy tylko utrudnienia w widzeniu na bliskich odległościach. Starczowzroczność odnosi się do ogólnego obniżenia sprawności przetwarzania obrazu przez tracącą elastyczność soczewkę oka. Często przypadłość ta pojawia się po około 55 roku życia, ale może zostać stwierdzona nawet u znacznie młodszych osób.

Same szkła progresywne, uznawane są za jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie wyrobów optycznych na rynku. Pozwalają one bowiem rozwiązywać kilka problemów z widzeniem jednocześnie. Szkła progresywne tworzone są zatem tak, by użytkownikowi przywrócić dawną sprawność przy patrzeniu na każdą odległość. Zalicza się je zatem do szkieł uniwersalnych, które łączą zalety różnych szkieł, również tych do pracy przed komputerem, do uprawiania sportu, do czytania oraz do jazdy samochodem. Jak to jest jednak możliwe?

Dzieje się tak dzięki specyficznej konstrukcji szkła progresywnego. Górna jego części odpowiada bowiem za widzenie dali. Środkowa tworzona jest tak, by zapewniała wyostrzenie widzenia obiektów na odległościach pośrednich. Dół szkła to zaś obszar odpowiadający za widzenie bliży.

Jak rozpoznać starczowzroczność?

Ból głowy przy czytaniu, konieczność wytężania wzroku podczas pracy na komputerze lub jazdy samochodem czy też osłabiony obraz w nocy, lub przy intensywnym świetle mogą wskazywać na starczowzroczność. Pamiętać przy tym trzeba, że jest to schorzenie pojawiające się nie tylko u osób zaliczanych do grupy seniorów. U wielu osób starczowzroczność pojawiaj się już po 40 roku życia. Jak wtedy jednak dobrze rozpoznać wadę wzorku?

W pierwszym etapie warto udać się do optometrysty, który wykona odpowiednie pomiary. Już wstępne analizy, które są wykonywane na specjalistyczny sprzęcie, pozwolą określić przyczynę trudności z widzeniem. Wtedy pacjent kierowany jest do okulisty, który dokładnie bada przypadek. W następnym etapie, po uzyskaniu recepty na szkła, można wrócić do salonu optycznego w celu dobrania odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowy. Wybierać przy tym warto takie miejsca jak GOLDENEYE, gdzie nie tylko sprzedawane są wyroby optyczne, ale gdzie przeprowadza się właśnie szerokie badania okulistyczne i optometryczne. Pomoc udzielają też specjaliści wizażu oraz kontaktolodzy.

Okulary progresywne? A może progresywne soczewki kontaktowe?

Dla wielu osób noszenie okularów wiąże się z utraceniem komfortu. Niekiedy pacjenci nie są zadowoleni z tego, iż noszenie okularów wpłynie na ich wygląd. Niektórzy zaś nie potrafią zaadaptować się do wybranych szkieł i oprawek. W takiej sytuacji polecane są progresywne soczewki kontaktowe, które tworzone są w wersjach zarówno do jednokrotnego, jak i wielorazowego użytku. Najlepsi producenci dbają o to, by były one ultra cienkie. Ważne jest też to, aby dobrać taki model, który nie będzie powodował uczucia ciała obcego na oku. O to dbają specjaliści zwani kontaktologami, którzy często poleceją wyroby marek Johnson&Johnson, Cooper Vision, Eye Oxy, Ciba Vision oraz Bausch Lomb.

Wszyscy ci, którzy zaś wolą wybrać okulary, powinni skorzystać z pomocy pracowników salonów optycznych, którzy posiadają przeszkolenie w wizażu. Pomogą oni dopasować oprawki do ogólnej prezencji, urody twarzy oraz do stylu ubierania się. Szczególnie łatwe jest to przy wyborze produktów od takich producentów jak Eyewear, Bergman, Vogue czy Eva Minge i Ray-Ban. Hity ostatnich sezonów? Wiele pań wybiera oprawki  motylkowe i kocie-oko. Panowie chętnie sięgają zaś po modele w typie Panthos.