Pobyt w szpitalu i kompleksowa opieka to czasem za mało, żeby pacjent mógł wrócić do pełni zdrowia lub przynajmniej odzyskać część sprawności sprzed choroby. W przypadku pacjentów po udarze, wypadku lub po prostu walczących z ciężką chorobą konieczna jest rehabilitacja. Żeby jednak powrót do zdrowia przebiegał szybko i prawidłowo, niezbędny jest najlepszy sprzęt rehabilitacyjny i zabiegi w profesjonalnych gabinetach fizjoterapii.

Jak funkcjonują firmy i ośrodki rehabilitacyjne?

Takie firmy jak   Centrum Leśna Jacek Podgórski  zajmują się rehabilitacją oraz wynajmowaniem sprzętu rehabilitacyjnego. Swoją ofertę kierują zarówno dla osób dorosłych jak i dzieci. Zapewniają  skuteczne metody rehabilitacji, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, oraz bezbolesne, efektywne techniki zabiegowe i nowoczesną fizykoterapię. W ramach zajęć indywidualnych proponują specjalistyczne programy treningowe i profilaktyczne. Pomagają tym pacjentom, którym dokucza ból, pacjentom po urazach i po zabiegach operacyjnych. Celem działania gabinetów tych firm jest prowadzenie kompleksowego leczenia rehabilitacyjnego zgodnie z modelem wypracowanym przez Zespół Konsultanta Krajowego ds. Rehabilitacji i Adaptacji Społecznej PAN. To prawdziwi profesjonaliści, dzięki którym udaje się odzyskać utracone zdrowie i sprawność.

Co oferują firmy, które dostarczają sprzęt i rehabilitują pacjentów w swoich ośrodkach?

Podstawowym celem rehabilitacji w takich ośrodkach jest przywrócenie lub pomoc w osiągnięciu maksymalnie najlepszej sprawności, która pozwoli choremu na samodzielne funkcjonowanie. Umożliwi mu powrót do pracy czy do przynajmniej części obowiązków wykonywanych przed chorobą. Mimo że zazwyczaj wprowadzana jest po zakończeniu terapii, to jest tak samo ważna. Bardzo często – dla lepszego efektu i w zależności od przypadku – prowadzona jest przez zespół specjalistów. W leczenie mogą być zaangażowani  fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, logopedzi, psycholodzy, pielęgniarki, czy muzykoterapeuci. Swoją sprawność pacjenci odzyskują dzięki sprzętom i zabiegom takim jak:

  • łóżka rehabilitacyjne,
  • wózki inwalidzkie,
  • balkoniki,
  • wózki rehabilitacyjne,
  • łózka rehabilitacyjne sterowane elektrycznie,
  • materace przeciwodleżynowe,
  • fizykoterapia,
  • rehabilitacja wad postawy,
  • laseroterapia,
  • masaż rehabilitacyjny kręgosłupa,
  • magnetoterapia,
  • elektroterapia.

Udar, na przykład, może przytrafić się każdemu w najmniej oczekiwanym momencie. Gdy do niego dojdzie, to nie ma już sposobu na całkowite cofnięcie powstałych zmian. Jedynym rozwiązaniem jest rehabilitacja po udarze. Powinno się ją wdrożyć jak najwcześniej. Głównym celem rehabilitacji po udarze jest jak najszybszy powrót do samodzielnego funkcjonowania. Już w szpitalu chory powinien być poddany rehabilitacji, która na początku polega na sadzaniu pacjenta na łóżku, sadzaniu z nogami opuszczonymi na dół oraz na pionizacji, pionizacji czynnej i chodzeniu. W późniejszym czasie rehabilitacja po udarze skupia się na zajęciach manipulacyjnych, poprawiających kondycję i rozwój oraz na masażach i ćwiczeniach w wodzie.