Szacuje się, że co druga osoba przynajmniej raz w życiu doświadczyła szumów usznych. Co piątej towarzyszą one każdego dnia. Problem wydaje się błahy – w uchu brzęczy, dzwoni, gwiżdże lub syczy, lecz nie są to odgłosy dobiegające z otoczenia. To odczucia fantomowe, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można z tym żyć, ale czy trzeba?

Charakterystyka szumów usznych

Jak już wspomniano, szumy uszne to dźwięki fantomowe. Ich powstawanie w uchu wewnętrznym i mózgu wciąż stanowi dla lekarzy tajemnicę. Pewne jest natomiast to, że szumy w uszach nie są schorzeniem same w sobie. Zwykle jest to objaw innej dolegliwości, najczęściej związanej z utratą słuchu. Pacjenci doświadczają szumów usznych w różny sposób. Jedni słyszą je tylko w jednym uchu, inni w obojgu. Dźwięki różnią się między sobą rodzajem, natężeniem i głośnością. Czasem odczuwane są tylko przez chwilę, a czasem nigdy nie znikają ze świadomości. Jak tłumaczy laryngolog z NZOZ Lar-Med – szumy uszne nie są szkodliwe z medycznego punktu widzenia. Jednak osoba, która ich regularnie doświadcza, powinna udać się na konsultację do specjalisty, by skontrolować stan swojego zdrowia. Wizyta u lekarza jest konieczna, gdy pojawią się objawy dodatkowe, takie jak ból czy zaburzenia równowagi.

Jakie są przyczyny szumów usznych?

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych przyczyn szumu w uszach jest ekspozycja na hałas. Osoby narażone na wysokie natężenie dźwięków nierzadko skarżą się na irytujące dźwięki w uszach. Częściej też diagnozuje się u nich niedosłuch. Również zaburzenia pracy narządu słuchu mogą powodować takie dolegliwości. Co ciekawe, szumy uszne mogą być objawem chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca lub reumatyzm. Zdarza się też, że fantomowe odgłosy w głowie są wynikiem stresu.

Żyjemy w biegu, nie mamy czasu na odpoczynek, co niestety negatywnie odbija się na naszych organizmach. Ciągłe dudnienie w uszach sprawia dyskomfort, obniża samopoczucie, powoduje problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Dlatego też nie powinniśmy go ignorować. Leczenie szumów usznych jest bardzo trudne. Laryngolodzy nie potrafią wskazać jednej, skutecznej metody, która pozwoliłaby na całkowite pozbycie się problemu. Rekomendują natomiast stosowanie leków uspokajających, przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych i poprawiających krążenie w naczyniach mózgowych. Pacjentom pomaga też medytacja i zwiększenie aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach wykorzystuje się aparaty słuchowe redukujące uciążliwe szumy.