Najlepsze gabinety masażu i rehabilitacji prócz magnetoterapii, masaży bańką chińską, światłolecznictwa czy elektroterapii, są w stanie zaoferować coraz popularniejszy w Polsce taping. Zwany jest on inaczej kinesiotapingiem lub też plastrowaniem dynamicznym, a jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Terapeutyczne plastry polecane są osobom z reumatyzmem, sportowcom czy też pacjentom po operacjach. W Opocznie taping wykonuje m.in. fizjoterapeuta mgr Karol Piekarski. Jakie są wskazania do plastrowania swojego ciała i jakie dzięki temu można osiągnąć efekty?

Czym jest technika tapingu?

Taping zwany jest inaczej kinesiotapingiem lub też plastrowaniem dynamicznym. Metoda ta jest przykładem terapii manualnej opartej o chiropraktykę, a stosowana jest zaś głównie do walki z bólem układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych plastrów, które przypominają swoją rozciągliwością, ciężarem, fakturą, a także grubością ludzką skórę. To one po założeniu wpływają na powięź, dzięki czemu aktywowane są procesy samoleczenia tkanek.

Plastry wykorzystywane w tapingu mają zatem sensoryczne działanie. Jak tłumaczą zaś fizjoterapeuci, w tym Karol Piekarski z Opoczna, stymulacja regeneracji i pracy mięśni musi być długotrwała, co oznacza, że plastrowanie dynamiczne przynosi efekty po wielogodzinnym czy wielodniowym zastosowaniu. Dzięki ich wodoodporność nie trzeba ich często zmieniać na nowe.

Wskazania do tapingu i jego efekty

Technika tapingu zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników, co jest między innymi podyktowane jej szerokim zastosowaniem. Sensoryczne działanie plastrów pozwala między innymi ustabilizować podrażnione zakończenia nerwowe i usprawnić znacznie mikrokrążenie krwi, a także limfy. Dzięki temu taping sprawdza się przy leczeniu obrzęków – również pooperacyjnych – oraz stanów zapalnych różnego podłoża. Plastrowanie uśmierza zatem bóle reumatyczne, a także te wywołane schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Podkreślić również warto zastosowanie tapingu w sporcie czy po kontuzjach. Plastry świetnie zabezpieczają stawy i mięsnie przed nadwyrężeniem, poprawiając zakres ich ruchu. Ponadto taping pomaga w propriocepcji, czyli zmyśle orientacji położenia części swojego ciała. Nic zatem dziwnego, że jest on popularny wśród pływaków, tenisistów, piłkarzy czy lekkoatletów. W Gabinecie Masażu i Rehabilitacji Karola Piekarskiego plastrowanie wykonywane jest zaś głównie u pacjentów z:

  • bólem kręgosłupa, barku, rąk czy nóg,
  • ostrogą piętową czy paluchem koślawym i łokciem tenisowym,
  • zerwanymi więzadłami czy uszkodzeniami mięśni,
  • obrzękami i krwiakami różnego pochodzenia,
  • wadami postawy,
  • problemami z receptorami skóry i powięzi,
  • kontuzjami będącymi wynikiem uprawniania sportów wyczynowych,
  • kontuzjami leczonymi operacyjnie.

Plastrowanie ciała tylko z udziałem fizjoterapeuty

Plastry do tapingu można dzisiaj bez większego problemu zamówić przez Internet, kupić w sklepie sportowym czy też w aptece. Nie oznacza to jednak tego, że tego typu narzędzia terapeutyczne można stosować samodzielnie w domu. Karol Piekarski podkreśla, że skuteczne plastrowanie wymaga zastosowania wysokiej klasy plastrów oraz ich prawidłowego założenia. Osoby niemające doświadczenia w tej technice mogą zatem wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Taping odradzany jest zatem do stosowania w domu.

Tajnikami tejże metody terapeutycznej dzielą się jednak fizjoterapeuci z rodzicami dzieci niepełnosprawnych, z opiekunami pacjentów geriatrycznych czy też ze sportowcami. W dobrym gabinecie masażu udzielane są instruktaże. O lekcje z tapingu warto zatem pytać Karola Piekarskiego.