Tarczyca jest małym i niezwykle ważnym gruczołem w organizmie. Ten gruczoł dokrewny umiejscowiony jest pod krtanią w dolnej części szyi. Tarczyca zbudowana jest z dwóch płatów, połączonych ze sobą wąską cieśnią. Wydziela hormony, które regulują pracę niemal wszystkich komórek. Powinniśmy regularnie robić badania, by w porę zdiagnozować problemy z tarczycą. Skierowanie na badanie laboratoryjne wystawia lekarz rodzinny. Jeśli stwierdzi zmiany na tarczycy, skieruje nas do endokrynologa.

Badanie endokrynologiczne tarczycy.

Endokrynolog z „Endo-Med. ” Róża Pyskło kieruje najpierw na specjalistyczne badania: badanie krwi, USG tarczycy, pobranie biopsji, próbkę przekazuje do badania histopatologicznego. W USG lekarz widzi budowę naszej tarczycy, zmiany na płatach – cysty, zwapnienia i guzki; echogenność miąższu tarczycy, obecność płynów i wielkość gruczołu. Endokrynolog może także zlecić badanie hormonów, gdyż ich poziom pomaga w postawieniu trafnej diagnozy. Leczenie jest uzależnione od stadium zaawansowania choroby. Nie zawsze pomagają tabletki i często jedynym wyjściem jest operacja.

Nadczynność tarczycy.

Przy nadczynności pojawiają się wole toksyczne, guzki tarczycy, a nawet złośliwe nowotwory. Niekiedy występuje tylko zapalenie tarczycy, Zaawansowanie choroby określa się na podstawie występujących objawów takich jak: zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, nadpotliwość, zaburzenia widzenia, wytrzeszcz oczu, zaczerwienienie spojówek i powiek; uczucie gorąca, spadek wagi przy zwiększonym apetycie, kłopoty ze snem, drżenie rąk, rozdrażnienie i nerwowość; osłabienie siły mięśni, przyspieszona akcja serca i kołatanie; obniżenie libido, pogorszenie kondycji paznokci i włosów.

Niedoczynność tarczycy.

Zaburzeniem pracy gruczołu jest niedoczynność tarczycy. Gruczoł wydziela niedostateczną ilość tyroksyny i we wszystkich układach występują zaburzenia hormonalne. Przyczyną niedoczynności jest przewlekłe (autoimmunologiczne) zapalenie tarczycy, czyli choroba Hashimoto. Niedobór hormonów tarczycowych może skutkować: chorobą przysadki mózgowej, usunięciem gruczołu, leczeniem promieniotwórczym jodem i przyjmowaniem leków. Objawami niedoczynności tarczycy są: senność i zaburzenia snu, ciągłe uczucie zmęczenia, osłabienie, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, wzrost wagi przy niewielkich porcjach posiłków, uczucie chłodu, zimne stopy i dłonie; stany depresyjne i zaburzenia nastroju; skłonność do obrzęków, wypadanie włosów, łamliwość paznokci i suchość skóry.