Wykonując najprostsze czynności w ciągu dnia, niezbędne jest zapamiętanie konkretnych informacji czy zdarzeń. Dzięki temu bez problemu możemy odtworzyć pewne zachowania i nie tylko. Dzisiejszy artykuł będzie poświęcony technikom lepszego zapamiętywania i tego, czym w ogóle jest pamięć. Czytając nasz tekst, dowiesz się więcej na temat skutecznego trenowania umysłu.

Czym jest pamięć?

Pamięć pozwala magazynować i odtwarzać konkretne informacje oraz zdarzenia. Jest jedną z funkcji należącej do umysłu człowieka. Dzięki niej masz możliwość zapamiętywania swoich doświadczeń. Warto wspomnieć, że ze względu na różny czas przechowywania śladów pamięciowych w ośrodkowym układzie nerwowym, wyróżnia się pamięć:

  • sensoryczną,

  • długotrwałą,

  • krótkotrwałą,

  • operacyjną.

Zarówno pamięć krótkotrwała, jak i operacyjna stale analizuje informacje, a następnie koduje je w pamięci długotrwałej. To właśnie ona odpowiada za przechowywanie zdobytej do tej pory wiedzy i wspomnień z różnych etapów Twojego życia.

Jak skutecznie trenować pamięć?

Nie każdy ma pamięć do liczb lub słów, dlatego warto popracować nad obszarem pamięci, który właśnie tego najbardziej wymaga. Można skorzystać z pomocy psychiatry lub poznać inne techniki zapamiętywania. Jednak warto mieć na uwadze, że człowiek zapamiętuje:

  • co słyszy – w 40%,

  • co widzi – w 50%,

  • co słyszy i widzi – w 70%,

  • tego, czego się aktualnie uczy – w 90%.

Do techniki szybkiego zapamiętywania należy między innymi regularne rozwiązywanie krzyżówek lub logicznych zagadek. Dodatkowo warto raz na jakiś czas sięgnąć po gry planszowe, w których niezbędne jest zapamiętywanie konkretnych elementów lub ruchów. W ten sposób skutecznie krok po kroku wytrenujesz swoją pamięć.

Zaleca się również naukę języków obcych oraz zapamiętywanie listy zakupów, tekstów piosenek czy wierszy. Regularne czytanie konkretnego tekstu w końcu przerodzi się w długotrwałą pamięć. Dobrym rozwiązaniem jest kurs technik zapamiętywania. Jest krótki, lecz skuteczny. Już po pierwszych zajęciach zauważysz różnicę w kwestiach pamięciowych.

Jak nazywają się techniki skutecznego zapamiętywania?

Warto wiedzieć, jak nazywają się techniki skutecznego zapamiętywania. Najpopularniejsze metody to:

  • skojarzenia – budowanie powiązań między nowymi informacjami i słowami, w wyniku czego powstaje łańcuch skojarzeń,

  • wizualizacja – metoda opierająca się na wyobraźni. Wyobrażanie konkretnych rzeczy pozwala je lepiej zapamiętać,

  • grupowanie informacji – jeśli do zapamiętania jest dużo informacji, dobrze jest podzielić je na początku na kategorie. Dzięki temu uporządkujesz myśli i szybciej zaczniesz kojarzyć oraz pamiętać,

  • notatki obrazowe – rysowanie przy użyciu kolorów pozwala lepiej zapamiętać daną rzecz. Dobrze jest dopasowywać odcienie względem danej sytuacji i powtarzać te czynności za każdym razem, przy użyciu tego samego koloru,

  • mapa myśli – notowanie konkretnego zagadnienia na środku np. kartki i tworzenie ciągu skojarzeń wywodzących się z danego słowa. W ten sposób wywołasz burzę myśli, którą następnie uporządkujesz.

Podsumowując, pamięć jest niezbędnym elementem ludzkiego organizmu, który umożliwia sprawne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby stale ją trenować i o nią dbać. Bez względu na wiek możesz w pełni wykorzystywać jej potencjał. Jednak niezbędne są stałe ćwiczenia. Metody zapamiętywania są różne i to Ty możesz zdecydować, które wybierasz.