Niekontrolowane ataki agresji czy przejawy innego niewłaściwego zachowania wobec rodziców lub rówieśników, to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się dzieci i młodzież. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie terapii, która powinna być poprzedzona rzetelnym badaniem diagnostycznym. Działania terapeutyczne prowadzone w nurcie poznawczo-behawioralnym to jedna ze skuteczniejszych metod proponowanych przez psychologów. Co warto o niej wiedzieć?

Na czym polega terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym?

Zaburzenia psychiczne u dzieci to zjawisko występujące stosunkowo często. Wymaga interwencji specjalisty, który przede wszystkim zdiagnozuje małoletniego pacjenta. Takie działanie umożliwia stworzenie mu tzw. mapy problemu. Następnym krokiem jest wybór właściwej terapii psychologicznej dla dziecka. Powinna ona przede wszystkim skupiać się na teraźniejszych problemach, które trapią naszą pociechę. W przypadku terapii prowadzonej w nurcie poznawczo-behawioralnym kluczowe staje się stopniowe wprowadzanie zmian w myśleniu.

Towarzyszące różnym sytuacjom życiowym negatywne emocje sprawiają, że dziecko czuje się niekomfortowo. To z kolei rodzi nierzadko jego nieprawidłowe zachowania wobec rodziców czy rówieśników. Poprzez zastosowanie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, dziecko jest w stanie lepiej kontrolować swoje emocje i nadawać myślom pozytywny lub neutralny wydźwięk. Psycholog wskazuje takie momenty, po czym proponuje rozwiązania prowadzące do zmiany nastawienia.

Krótka i skuteczna terapia psychologiczna dla dzieci

Wśród dzieci rzadko można zauważyć chęć uczęszczania na terapię do gabinetu psychologicznego. Zastosowanie metody poznawczo-behawioralnej daje jednak możliwość wyeliminowania problemu z zaburzeniami psychicznymi w krótkim czasie. Taka terapia obejmuje bowiem najczęściej kilka lub kilkanaście spotkań z psychologiem, które odbywają się raz w tygodniu. Między terapeutą a jego pacjentem wywiązuje się porozumienie i współpraca. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze wprowadzenie zmian w sposobie myślenia dziecka i tym samym w jego zachowaniu.

Właściwy sposób eliminowania zaburzeń psychicznych u najmłodszych zaproponują specjaliści z Gabinetu Psychologicznego dla Dzieci i Młodzieży. Powodzenie terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym może też zależeć od rodziców i ich aktywnego uczestnictwa w leczeniu. Metodę tę łączy się także z innymi rozwiązaniami. Mowa wtedy o terapii schematów, podczas której wykorzystuje się np. koncepcję psychodynamiczną czy modele skoncentrowane na emocjach.