Tlen to pierwiastek niezbędny we wszelkich procesach fizjologicznych, a co za tym idzie ma on niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego też ogromna ilość chorób lub niesprawności dotykających ludzkie ciało wiąże się z niedoborem tego składnika. Jedną z niezwykle popularnych obecnie metod, pozwalających na zmniejszenie deficytu tlenu w organizmie, jest tlenoterapia hiperbaryczna wykorzystywana w medycynie, sporcie lub kosmetologii, czyli wszędzie tam gdzie liczy się odpowiednie dotlenienie organizmu i efektywna regeneracja oraz rewitalizacja naszego ciała.

Tlenoterapia – jak to działa

Korzenie terapii hiperbarycznej sięgają 1662 r., kiedy to brytyjski lekarz Henshaw wykorzystał sprężone powietrze, generowane w tzw. domicilium, czyli prototypie komory hiperbarycznej, do leczenia uzdrowiskowego (leczenie chorób płuc). Niemniej jednak początkowy rozwój medycyny hiperbarycznej jest ściśle związany z leczeniem choroby dekompresyjnej u nurków, zaś czysty tlen został po raz pierwszy zastosowany dopiero w 1907 r. przez Johna Haldanea.           
Współczesna terapia hiperbaryczna to najbardziej efektywna metoda dostarczania tlenu do komórek ciała, a prowadzone przy użyciu tego pierwiastka terapie pozwalają z jednej strony szybciej wrócić do zdrowia pacjentom z różnorodnymi problemami zdrowotnymi z drugiej zaś strony wykorzystywane są w kosmetologii lub sporcie. Tlenonterapia to metoda polegająca na dostarczaniu do organizmu bardzo dużej ilości tlenu w warunkach zwiększonego ciśnienia (nawet do 2,5 atmosfer). Cały proces odbywa się w specjalnej komorze hiperbarycznej, w której pacjenci przebywają zazwyczaj od 45 do 90 minut, przy czym zazwyczaj to lekarz wyznacza czas trwania zabiegu i określa ciśnienie. W tym czasie osoby poddane terapii oddychają tlenem przez specjalne maski zakładane na twarz, zaś zabiegi powtarza się codziennie - w zależności od potrzeb może to być od 1 do 60 seansów.

Wskazania do zabiegów w komorze hiperbarycznej

Podanie tlenu pod zwiększonym ciśnieniem pozwala na wydajniejszą pracę organizmu i przyspieszenie procesów samoleczenia, zaś podstawowym celem tej metody jest bezinwazyjne wykorzystanie naturalnych właściwości leczniczych tego pierwiastka i stymulacja komórek organizmu do szybszej oraz efektywnej regeneracji. Tlenoterapia hiperbaryczna to metoda wykorzystywana w szpitalach, placówkach medycznych lub jednostkach związanych z medycyną sportu, a także w salonach, takich jak Wiecznie Młodzi Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej, zajmujących się odnową biologiczną.   

Do podstawowych wskazań zastosowania terapii tlenem zaliczyć należy:

  • zatrucie czadem,
  • chorobę dekompresyjną,
  • wspomaganie leczenia chorób o podłożu neurologicznym, takich jak udar mózgu, Alzheimer, Parkinson, ADHD lub jako terapię wspomagającą przy autyzmie,
  • choroby skóry – takie jak wysypki, trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, a także obrzęki (np. borelioza),
  • trudno gojące się rany lub oparzenia,
  • regeneracja po zabiegach chirurgicznych,
  • leczenie chorób zapalnych, np. reumatyzmu,
  • urazy mięśniowo-szkieletowe oraz wielonarządowe,
  • głuchota, która jest wynikiem urazu akustycznego lub ma charakter idiopatyczny,
  • bóle głowy, migreny,
  • zabiegi odnowy biologicznej, spowolnienie procesów starzenia oraz poprawa kondycji skóry,
  • pomoc dla sportowców, zarówno jako regeneracja po wysiłku, jak i w przypadku różnego rodzaju kontuzji i urazów.

Jak widać terapia hiperbaryczna to niezwykle wielokierunkowa metoda, która w bezinwazyjny i komfortowy sposób może pomóc wielu chorym, przynieść ulgę cierpiącym, poprawić sprawność oraz wydajność naszego organizmu, a także przywrócić piękno i blask naszej skórze. Nie należy jednak zapominać, że w przypadku tej metody istnieją pewne przeciwwskazania, wymagające konsultacji z lekarzem i indywidualnego podejścia, z których wymienić warto ciążę, gorączkę, przebyte operacje płuc lub ostre infekcje dróg oddechowych.