Typy i podział soczewek kontaktowych

Materiał partnera
2019-09-12

Soczewki kontaktowe zyskują w ostatnich latach na popularności, wypierając przy tym tradycyjne okulary. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów soczewek, co sprawia, że będzie nam łatwiej dopasować konkretny typ soczewki dla nas. Soczewki kontaktowe można podzielić na różne kategorie, w zależności od kryterium branego pod uwagę. Soczewki klasyfikuje się np. ze względu na materiał wykonania, czas ich noszenia, czy ich przeznaczenie.

Klasyfikowanie soczewek ze względu na materiał ich wykonania

Soczewki kontaktowe można podzielić na różne rodzaje. Podstawowym kryterium, które bierzemy pod uwagę klasyfikując soczewki jest materiał ich wytworzenia. Wśród nich można wyróżnić soczewki twarde i miękkie. Twarde soczewki produkuje się ze szkła organicznego – polimetakrylanu metylu (PMMA). Materiał ten cechuje się dobrą przepuszczalnością tlenu oraz sztywnością. Jednak ich noszenie zapewnia mniejszy komfort od soczewek miękkich. Soczewki twarde stosuje się przede wszystkim wtedy, gdy nie można przeprowadzić korekcji wzroku przy użyciu soczewek miękkich.

Soczewki miękkie oferowane przez Zakład optyczny z Pucka wytwarza się z miękkich, komfortowych materiałów, które cechują się wysoką przepuszczalnością tlenu. Do produkcji tego typu soczewek używa się dwóch rodzajów materiałów. Pierwszym typem są miękkie soczewki hydrożelowe. Charakteryzują się one delikatnością, dobrym uwodnieniem, a także są prawie niewyczuwalne. Do tego ich ważną cechą jest niższa przepuszczalność tlenu w porównaniu do innych typów soczewek. Drugim typem soczewek miękkich są soczewki silikonowo-hydrożelowe. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo dobra przepuszczalność tlenu, którą zapewnia silikon. Jednakże w porównaniu do soczewek hydrożelowych, ten rodzaj soczewek kontaktowych cechuje się większą sztywnością.

Podział soczewek kontaktowych z uwzględnieniem czasu noszenia

Oprócz podziału soczewek ze względu na materiał ich wykonania, można je jeszcze klasyfikować biorąc pod uwagę czas ich noszenia. Pierwszym rodzajem soczewek, jakie można wyróżnić to soczewki jednodniowe i jednorazowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, takie typ soczewki nadaje się tylko do jednokrotnego użycia i trzeba je wyrzucić od razu po zdjęciu z oka. W związku z tym soczewki jednodniowe nie wymagają żadnej pielęgnacji, a do tego jest to najbardziej higieniczny i najzdrowszy system wymiany soczewek. Soczewki kontaktowe jednorazowe polecane są dla osób, które dotychczas nie nosiły soczewek i szukają alternatywny dla okularów.

Wyróżnić można jeszcze soczewki wielokrotnego użytku. Mogą to być soczewki dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne. Takie rodzaje soczewek są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Korzystając z takich soczewek należy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. Takie soczewki po zdjęciu z oka wymagają wyczyszczenia i zdezynfekowania. W przypadku soczewek rocznych używa się ich tylko, gdy nie ma możliwości soczewek o krótszej żywotności.

Opracowanie artykułu:

Zakład Optyczny Jacek Prabucki

ul. Derdowskiego 23, 84-230 Rumia pomorskie
e-mail