Osoby niepełnosprawne w życiu codziennym zmuszone są do zmagania się z wieloma barierami architektonicznymi i innymi utrudnieniami, które dodatkowo ograniczają ich możliwości, zwłaszcza ruchowe. Częstym problemem jest również załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach nieprzystosowanych. Wyposażenie ich w specjalistyczne uchwyty zapewni komfort i bezpieczeństwo nie tylko w łazience, gdyż mogą one zostać wykorzystane w innych pomieszczeniach w domu. Jak je montować?

Łazienki bez barier

W przestrzeni publicznej istnieje wiele pomieszczeń, które powinny być przystosowane do potrzeb i ograniczeń wynikających z różnego stopnia niepełnosprawności. Mimo wielu kampanii społecznych, niestety wiele miejsc nadal nie pamięta o tych osobach. Główne problemy to brak windy, wejście poprzedzone schodami i brak podjazdów, strome uskoki na chodnikach, szczególnie kłopotliwe dla poruszających się na wózkach inwalidzkich. Problem stanowią także łazienki. Przepisy prawa budowlanego określają konieczne do zastosowania wytyczne przy tworzeniu toalet dla osób niepełnosprawnych. Chodzi tu przede wszystkim o zakres ruchu, przestrzeń manewrową wewnątrz pomieszczeń, której minimalna średnica to 1,5 metra oraz szerokość wjazdu i drzwi, nie mniejszą niż 90 cm. Wśród zaleceń jest również zapis o uchwytach i poręczach, a także o uchylnych lustrach, umożliwiających sprawne skorzystanie z toalety, bez obaw, że coś może się stać. W ofercie Krismexu dostępnych jest wiele różnych produktów, m. in. uchwyty proste i uchylne w wymiarach pozwalających na dostosowanie go do potrzeb pomieszczenia i jego użytkowników. Istotne znaczenie ma długość uchwytu, średnica rury oraz wysokość montażu. Zazwyczaj to przedział między 75-85 cm. Przepisy mówią o konieczności wyposażenia łazienki w minimum 2 uchwyty, przy sedesie oraz przy umywalce.

Inne zastosowanie

Różnego rodzaju uchwyty montowane są w wielu miejscach, nie tylko w łazienkach. Ich celem jest głównie pomoc osobom starszym lub z niepełnosprawnościami w bezpiecznym i komfortowym poruszaniu się, wstawaniu czy podtrzymywaniu. Jak mówią specjaliści z Krismexu, oferowane przez nich poręcze wykonane są ze stali nierdzewnej lub z metalu malowanego proszkowo. Dzięki temu powierzchnia odporna jest na środki chemiczne, uszkodzenia mechaniczne i nie rdzewieje, w przypadku ciągłego kontaktu z wodą. To solidne, trwałe i w pełni wytrzymałe produkty, gwarantujące zabezpieczenie przed upadkiem. Uchwyty montuje się również przy łóżkach lub w miejscach użytkowanych przez osoby, których możliwości ruchowe są w pewnym stopniu ograniczone. Pomagają przy stawaniu z łóżka czy z fotela, a także siadać i wykonywać drobne ćwiczenia rehabilitacyjne.