Badanie ultrasonograficzne naczyń obwodowych umożliwia sprawdzenie, czy przepływ krwi w naczyniach jest prawidłowy. Metoda ta pozwala wykryć poważne choroby i uratować życie. Różnego rodzaju badania USG wykonać można w Gabinecie Lekarskim Marzeny Gajewicz w Łodzi. Na czym polega USG Doppler i jakie mogą być wskazania do poddania się temu badaniu? Sprawdź więcej informacji w artykule!

Czym jest USG Doppler?

Wśród różnorodnych narzędzi diagnostycznych dostępnych w medycynie jest badanie ultrasonograficzne. Jest to jedna z najbardziej podstawowych metod wykorzystywanych przez lekarzy. Ultrasonografia naczyń obwodowych służy do oceny przepływu krwi przez naczynia krwionośne, a jedną z jej odmian jest USG metodą Dopplera. Istotną różnicą występującą w tej technice jest towarzystwo efektu dźwiękowego, który odpowiada przepływowi krwi. W diagnostyce korzysta się także z ultrasonografii z kolorowym Dopplerem, co dodatkowo obrazuje różne szybkości przepływu poprzez wykorzystanie różnych kolorów oraz ich nasycenia.

Ultrasonografię naczyń obwodowych metodą Dopplera można wykonać w Gabinecie Lekarskim Marzeny Gajewicz w Łodzi. Jest to narzędzie wykonywane w procesie diagnostyki chorób naczyń obwodowych w tym tętnic oraz żył, jednak z wyłączeniem tętnic wieńcowych, mózgu oraz łuku aorty. Polega ono na nałożeniu specjalnego żelu na badany obszar i obserwacji przy pomocy głowicy maszyny, czyli ultrasonografu.

Jakie występują wskazania do badania USG Doppler?

Badanie dopplerowskie to narzędzie, które umożliwia ocenę wydolności żył i tętnic, a także wykrycie ewentualnych obszarów, gdzie występują zmiany chorobowe. Wśród nieprawidłowości w działaniu układu żylnego można wymienić niedrożności, zatory, tętniaki, czy też zwężenia. Każdy z tych problemów może stwarzać poważne i realne zagrożenie życia i wystąpienie udaru, zawału, a także zatorowości płucnej.

Wykrywaniem wspomnianych zaburzeń zajmuje się specjalista w Gabinecie Lekarskim Marzeny Gajewicz w Łodzi. Wystąpienie takich nieprawidłowości często spowodowane jest np.: miażdżycą, wadami anatomicznymi, zaburzeniami ukrwienia w wyniku różnych schorzeń, zakrzepami, a także stanem zapalnym w organizmie.

Wśród najbardziej powszechnych wskazań do wykonania USG naczyń obwodowych wymienia się:

  • zakrzepowe zapalenie żył,

  • żylaki kończyn dolnych,

  • miażdżyca naczyń tętniczych.

Objawy, jakie mogą wskazywać na zaburzenia w zakresie przepływu krwi to uporczywe bóle kończyn, uczucie ciężkości, a także drętwienia, skurcze mięśni, bóle głowy, zawroty, zaburzenia widzenia, które mogą wynikać z nieprawidłowości w obrębie tętnic szyjnych.