Niedosłuch dotyka dużej części społeczeństwa, a szczególnie często osób w starszym wieku. Jego całkowite wyleczenie nie jest możliwe i jedynym rozwiązaniem jest stosowanie urządzeń w postaci aparatów słuchowych, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. Same aparaty to jednak nie wszystko. Przyjrzyjmy się bliżej innym narzędziom, które znajdują zastosowanie w leczeniu niedosłuchu.

Aparaty i wkładki

Jeśli po wykonaniu badania słuchu okaże się, że cierpimy na niedosłuch, nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do protetyka słuchu, z którym omówimy nasze kolejne działania. Konieczna jest oczywiście konsultacja z laryngologiem, który sporządzi zlecenie na wykonanie aparatu słuchowego. Jego realizacją, z możliwością refundacji z NFZ, zajmie się bez problemu firma Eurofon z Ostrowa Wielkopolskiego.

Stosowane są różne rodzaje aparatów słuchowych o różnych stopniach skomplikowania, najczęściej jednak wykorzystuje się aparaty słuchowe zauszne. Z jednej strony aparatu podłączony jest tak zwany dźwiękowód, który łączy się z wkładką uszną umieszczoną w małżowinie usznej. Aparaty słuchowe zauszne mogą być wykorzystywane w leczeniu zarówno lekkich, jak i głębokich ubytków słuchu. Są dyskretne, a ich kolory sprawiają, że są niemal całkowicie niewidoczne.

Wkładki uszne wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Dopasowywane są do kształtu ucha na podstawie odlewu, dzięki czemu pozwalają w pełni wykorzystać funkcje aparatu słuchowego i nie dopuszczają zakłóceń w przetwarzaniu dźwięków. Dostępne w różnych kształtach i kolorach mogą być miękkie, twarde lub silikonowe.

Hałaśliwe otoczenie

Zdarza się jednak, że upośledzenie słuchu jest zbyt głębokie, by aparat słuchowy był skuteczny. Ułatwia on słyszenie, a tym samym też poprawia rozumienie mowy. Nadal jednak problem sprawiać mogą miejsca hałaśliwe, gdzie wiele różnych dźwięków pojawia się jednocześnie i miesza ze sobą.

W takim przypadku pomocne będą systemy FM. Osobny mikrofon, który może nosić na przykład nauczyciel w klasie, odbiera sygnał mowy za pomocą pętli indukcyjnej i przesyła go do systemu FM, a ten do aparatu słuchowego ucznia. Znacząco ułatwia to zrozumienie mowy, ponieważ system poprawia średni współczynnik SNR, czyli stosunku mowy do szumu nawet o 20 decybeli.

Doskonale sprawdza się on nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale też kościołach, centrach kulturalnych oraz kongresowych. Pozwala osobom z wadami słuchu w każdym wieku  swobodnie uczestniczyć we wszelkiego rodzaju uroczystościach, wykładach czy innych zgromadzeniach publicznych. Czasem system FM można podłączyć również do urządzeń.