Badanie USG to podstawowa metoda diagnostyczna umożliwiająca ocenę stanu wybranych narządów wewnętrznych. Jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne i w zasadzie nie trzeba się do niego jakoś szczególnie przygotowywać. Pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie, ponieważ cechuje się dużą dokładnością. Badanie ultrasonografem można wykonać m.in. w przychodni specjalistycznej Ozon Clinic w Płońsku.

Jakie są rodzaje badań USG?

Za pomocą USG można skutecznie zbadać praktycznie każdy fragment ciała. I chociaż badanie to kojarzy się zazwyczaj z oceną jamy brzusznej (wątroby, trzustki, śledziony), to zakres jego działania jest znacznie większy. Np. w przychodni lekarskiej Ozon Clinic można wykonać m.in.:

  • USG piersi z elastografią,

  • USG węzłów chłonnych i ślinianek,

  • USG jąder,

  • USG tarczycy,

  • USG tkanek miękkich z elastografią.

Elastografia jest nowoczesną metodą badania narządów, wykorzystująca fakt, że w wyniku następującego procesu chorobowego zmienia się twardość narządu lub tkanki.

Jednym z powszechnie stosowanych badań jest także USG Doppler, które służy ocenie stanu tętnić i żył.

Jak wygląda badanie USG?

USG jest bardzo prostym i bezbolesnym badaniem, podczas którego pacjent, w zasadzie musi tylko odsłonić diagnozowaną część ciała. Po nałożeniu żelu lekarz przy użyciu specjalnej głowicy będącej częścią ultrasonografu, przesuwa ją po badanym obszarze, zwykle wykonując okrężne i podłużne ruchy. W tym samym czasie na monitorze aparatu pojawia się obraz diagnozowanych narządów wewnętrznych. Współczesne aparaty do badania USG są bardzo dokładne. Pozwalają wykryć różne zmiany chorobowe nawet we wczesnym stadium. Co więcej, taką diagnostykę można bez żadnych przeszkód powtarzać. Jest jak najbardziej wskazana, by nie tylko szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości, ale także sprawdzić, czy zastosowane formy leczenia przyniosły oczekiwane rezultaty.

USG piersi – badanie ratujące życie

Badanie USG stosuje się również w profilaktyce raka piersi. Pozwala uzyskać wiele istotnych informacji na temat zmian, które mogą pojawić się w tym właśnie obszarze. Dzięki USG piersi możemy dowiedzieć się, czy np. wykryty podczas samodzielnie przeprowadzonego badania guzek, można zidentyfikować jako np. torbiel, zwapnienie czy coś poważniejszego. W ramach USG piersi lekarz bada także znajdujące się pod pachami węzły chłonne. Każda świadoma i chcąca zadbać o swoje zdrowie kobieta powinna regularnie poddawać się USG piersi. To proste i bezbolesne badanie może nawet uratować komuś życie.