Badanie ultrasonograficzne, czyli USG, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę stanu narządów wewnętrznych. W ginekologii jest to niezastąpione narzędzie, które umożliwia szybką i precyzyjną diagnozę różnych schorzeń. W tym artykule dowiesz się, jakie informacje można uzyskać dzięki badaniu USG w ginekologii oraz jakie są najważniejsze zastosowania tej metody. Przedstawimy również ofertę Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego prof. Lidii Hirnle.

Jakie są zastosowania USG w ginekologii?

USG w ginekologii ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim pozwala na ocenę budowy i funkcjonowania narządów rodnych kobiety, takich jak macica, jajniki czy jajowody. Dzięki temu lekarz może wykryć ewentualne nieprawidłowości, takie jak torbiele, mięśniaki czy endometrioza. Badanie ultrasonograficzne jest także nieocenione w diagnostyce i monitorowaniu ciąży – pozwala na ocenę rozwoju płodu, wykrycie ewentualnych nieprawidłowości oraz określenie terminu porodu. Wreszcie USG jest stosowane w diagnostyce niepłodności oraz w ocenie skuteczności leczenia hormonalnego.

Czy USG jest bezpieczne dla kobiety i płodu?

Badanie USG jest całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i płodu. Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie mają negatywnego wpływu na organizm. Dlatego też badanie może być wykonywane wielokrotnie w trakcie ciąży, bez obaw o zdrowie dziecka. Ponadto USG nie wymaga stosowania promieniowania jonizującego ani podawania kontrastu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo badania.

Jak przebiega badanie USG w ginekologii?

Badanie USG w ginekologii może być przeprowadzone na dwa sposoby – przez powłoki brzuszne (tzw. USG przezbrzuszne) lub przez pochwę (tzw. USG przezpochwowe). Wybór metody zależy od celu badania oraz stadium ciąży. Przed badaniem pacjentka powinna opróżnić pęcherz moczowy, a następnie lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada głowicę aparatu do powłok brzusznych lub wprowadza ją do pochwy i przesuwa w celu uzyskania odpowiednich obrazów.

Jak interpretować wyniki badania USG w ginekologii?

Interpretacja wyników badania USG w ginekologii należy do lekarza specjalisty, który na podstawie uzyskanych obrazów może postawić diagnozę lub zlecić dodatkowe badania. Ważne jest, aby pamiętać, że nie każda nieprawidłowość widoczna na USG oznacza poważne schorzenie – czasami mogą to być zmiany fizjologiczne lub przejściowe. Dlatego też należy zachować spokój i zaufać opinii lekarza, który przeprowadził badanie.

Oferta Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle

Gabinet Ginekologiczno-Położniczy prof. Lidii Hirnle, zlokalizowany we Wrocławiu, oferuje szeroki zakres usług ginekologicznych i położniczych. Profesor z ponad 40-letnim doświadczeniem zawodowym specjalizuje się w ginekologii kobiet dorosłych, dziewczęcej oraz dziecięcej. W swojej praktyce prowadzi diagnostykę i terapię wielu schorzeń, takich jak choroby sromu, pochwy, schorzenia okresu menopauzalnego, mięśniaki macicy, profilaktykę raka szyjki macicy czy leczenie nadżerek. W gabinecie przeprowadzane są różnego rodzaju badania, m.in. USG przezpochwowe, USG przezbrzuszne, badanie cytologiczne, badania biocenozy pochwy czy diagnostyka chorób przenoszonych drogą płciową.