Zjawiskowy uśmiech może stać się wizytówką każdego człowieka. O uzębieniu świadczą przede wszystkim dwa czynniki. Mowa tu oczywiście o śnieżnobiałym kolorze zębów oraz o ich właściwym i prosty usadowieniu w jamie ustnej. Niemniej jednak, szczególnie jeżeli chodzi i kolor, jego utrzymanie nie jest zadaniem prostym. Spożywane pokarmy i wypijane napoje przyczyniają się do powstawania przebarwień i kamienia nazębnego. Jak sobie  z nimi radzić?

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to niż innego niż zmineralizowana lub, innymi słowy mówiąc, zwapniała płytka nazębna. Do powstania kamienia przyczynia się wiele czynników, choć zdecydowanie należy tu wyróżnić substancje zawarte w ślinie, bakterie próchnicotwórcze i produkty przemiany ich materii, złuszczone komórki nabłonka, związki wapnia i fosforu oraz resztki pożywienia. Cechę charakterystyczną kamienia stanowi to, że jest on znacznie twardszy od płytki nazębnej. Powstawanie kamienia nazębnego bardzo łatwo zdiagnozować samodzielnie, regularnie przeglądając stan uzębienia np. przy codziennym szczotkowaniu. Kamień nazębny występuje w różnych odmianach kolorystycznych, aczkolwiek jego barwa zawsze jest wyraźnie ciemniejsza od otaczających go zębów.

Odcień kamienia jest tym ciemniejszy, im częściej spożywa się produkty odpowiedzialne za powstawanie przebarwień. Mowa tu o kawie i herbacie, choć nie można zapomnieć także o dymie papierosowym. W razie dostrzeżenia pierwszych objawów najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze udanie się do doświadczonego stomatologa. Zdecydowanie zalicza się do nich gabinet, którego właścicielką jest Beata Bylicka. Stomatolog słynie z rzetelności oraz umiejętności podejścia do każdego z pacjentów w sposób indywidualny. Co konkretnie oferuje w zakresie usuwania kamienia nazębnego?

Jak usunąć kamień nazębny?

Podstawowym problemem, decydującym o trudności pozbycia się narastającego kamienia nazębnego jest jego naturalna twardość. To ona powoduje, że nie da się go usunąć za pomocą szczoteczki, czy nici dentystycznych. Aby odzyskać naturalny kolor zębów i móc cieszyć się pięknym uśmiechem trzeba przejść przez serię specjalistycznych zabiegów. Na czym one polegają? Usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z zastosowaniem piaskowania, czyli zabiegu higienicznego, podczas którego wykorzystuje się wodę pod wysokim ciśnieniem wraz z dodatkiem drobin czyszczących, takich jak wodorowęglan sodu, czy glicyna.

Przy usuwaniu kamienia nazębnego stosuje się także piezoelektryczne i magnetostrykcyjne metody ultradźwiękowe, które znacznie osłabiają strukturę kamienia. Niemniej jednak gromadzenie się kamienia nazębnego nie jest procesem, które powstaje w jedną noc. Warto od czasu do czasu dokładnie przyjrzeć się swoim zębom. Już pierwsze oznaki powinny być alarmujące. Szybsza reakcja znacznie zwiększa szanse na pozbycie się problemu bez konieczności tracenia majątku.