Nie ma na świecie lepszego pokarmu dla noworodka niż mleko matki. Traktowane jest ono przez malucha jako główny posiłek, przekąska, napitek, a nawet lek. Skład kobiecego mleka zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami dziecka. Zapewnia dziecku stabilny rozwój i wsparcie dla układu immunologicznego przez cały okres karmienia piersią. Niestety nie u wszystkich kobiet laktacja przebiega książkowo. Z myślą o mamach, które chciałyby karmić piersią, ale mają z tym problemy, powstała firma Venisima. Jej właścicielką jest Magdalena Piwowarczyk – Dyplomowana Promotorka Karmienia Piersią, Certyfikowana Konsultantka Kryzysowa oraz Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców.

Jakie trudności spotykają kobiety pragnące karmić naturalnie?

Karmienie piersią wydaje się najbardziej naturalnym zjawiskiem na świecie. Wszak dziecko tuż po porodzie samo szuka piersi matki i próbuje się do niej przyssać. Jak to się dzieje, że tak wiele kobiet ma problemy z przystawianiem malucha do piersi? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Najczęstszą z nich jest nieprawidłowa technika karmienia. Tu kluczową rolę odgrywa pozycja matki i dziecka. Magdalena Piwowarczyk z firmy Venisima uczy młode mamy, jak efektywnie karmić piersią i pomaga im znaleźć dogodną pozycję dla każdej ze stron (siebie i dziecka). Specjalistka wspiera kobiety w drodze do świadomego macierzyństwa i pokazuje im, jak czerpać radość z karmienia naturalnego, co nie zawsze jest łatwe. Nawał mleczny, brak pokarmu i ból brodawek nasilający się w czasie przystawiania malucha do piersi, potrafią skutecznie zniechęcić młode matki do utrzymania laktacji. Na szczęście Magdalena Piwowarczyk zna skuteczne rozwiązanie na każdy z powyższych problemów. Dzięki jej empatii i rozległej wiedzy oraz doświadczeniu nabytemu w trakcie karmienia piersią trójki swoich dzieci, niejedna kobieta wyszła obronną ręką z kryzysu laktacyjnego i mogła poczuć dumę, że była w stanie wykarmić swoje dziecko.

Jak długo warto karmić dziecko piersią?

WHO zaleca, by niemowlę było karmione wyłącznie mlekiem matki przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca życia, a także kontynuować karmienie piersią do minimum 2 roku życia dziecka. Warto podkreślić raz jeszcze, że kobiece mleko jest pokarmem wystarczającym, a więc nie ma potrzeby, by dziecko dopajać wodą lub mlekiem syntetycznym, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z pediatrą, Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym czy Promotorką Karmienia Piersią. Mleko matki jest zawsze świeże, doskonale przyswajalne, łatwo dostępne i ekonomiczne. W pierwszych miesiącach życia karmimy malucha „na żądanie”, czyli minimum 8-12 razy w ciągu doby, zwracając uwagę na wskaźniki skutecznego karmienia. Karmienie naturalne można przeciągnąć powyżej drugich urodzin dziecka, jeśli mama i maluch odczuwają taką potrzebę. Poza oczywistymi walorami odżywczymi, karmienie piersią ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę – pozwala zbudować bliskość emocjonalną między matką a dzieckiem. A to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.