Zaćma to choroba oczu, która najczęściej dotyka osoby w wieku podeszłym, a zwłaszcza kobiety. Mimo to zdarza się, że choroba atakuje ludzi młodych, a nawet dzieci. Zaćma może być wrodzona lub rozwinąć się na skutek przebytego urazu. Niestety w dzisiejszych czasach diagnozuje się coraz więcej przypadków tej choroby. Dzięki skutecznym metodom leczenia można jednak uwolnić pacjentów od jej objawów. W jaki sposób?

Czym jest zaćma?

Zaćma nazywana jest inaczej kataraktą. Schorzenie to najczęściej związanie jest ze starzeniem się tkanek budujących oko. Wraz z wiekiem soczewka traci bowiem swoją elastyczność i staje się coraz grubsza na skutek odkładających się na niej cząsteczek białka. W efekcie soczewka traci swoją przejrzystość, mętnieje, a na jej powierzchni pojawiają się charakterystyczne plamki. Wszystko to ogranicza widzenie, co jest powodem dużego dyskomfortu. Tak jak wspomniano- zaćma najczęściej rozwija się u seniorów. Chorobę o takim podłożu można podzielić na trzy rodzaje:

  • zaćma korowa – zmętnienie zlokalizowane jest na powierzchni soczewki, zaburza ostrość widzenia i może skutkować również podwójnym widzeniem,
  • zaćma podtorebkowa czaszowata -  zmętnienie obejmuje tylną torebkę soczewki, przez co dochodzące do oka światło nie rozszczepia się prawidłowo, dając wrażenie olśnienia,
  • zaćma jądrowa – zmętnienie obejmuje jądro soczewki, nie zaburza ostrości widzenia, ale prowadzi do krótkowzroczności.

Jakie są objawy zaćmy?

Jak tłumaczy dr nauk med. Karol Krzystolik – początkowe objawy zaćmy mogą być bardzo niepozorne. W pierwszym stadium rozwoju choroba nie daje zazwyczaj żadnych symptomów. Pacjenci nią dotknięci z biegiem czasu skarżą się najczęściej na:

  • pogorszenie ostrości widzenia,
  • wrażenie oślepienia przez światło,
  • trudności w czytaniu,
  • problemy w ocenie odległości,
  • widzenie „jak za mgłą”,
  • ciemniejące lub blaknące kolory.

W przebiegu zaćmy może także występować oczopląs i zez.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Istnieje tylko jeden skuteczny sposób leczenia zaćmy i jest nim zabieg operacyjny. W czasie jego trwania okulista wszczepia pacjentowi syntetyczną soczewkę. Wcześniej należy jednak usunąć naturalną, lecz zmienioną chorobowo tkankę. Operacja tego typu jest mało inwazyjna i w pełni bezpieczna dla pacjenta. Może on wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, w którym wykonano zabieg. W niektórych placówkach medycznych wykonuje się też laserowe usuwanie zaćmy. Przebiega ono w sposób podobny do tradycyjnej operacji, lecz zamiast precyzyjnych narzędzi chirurgicznych, do nacięcia rogówki, chirurg używa lasera.