Utrata kończyny lub jej części stanowi przykre doświadczenie, które w pewien sposób ogranicza nasze codzienne funkcjonowanie. O ile w przypadku utraty kończyny górnej jesteśmy w stanie nadal samodzielnie funkcjonować, choć niektóre czynności wykonamy wolniej, niż przed wypadkiem, o tyle brak kończyny dolnej stanowi spore utrudnienie. Wiele osób po amputacji kończyny dolnej lub jej części decyduje się zatem na zakup protezy nogi, by zwiększyć swoje możliwości poruszania się. Sprawdźmy, w jaki sposób powstają tego typu protezy.

Jak powstaje proteza?

Protezy kończyn dolnych stanowią najczęściej wykonywane zaopatrzenie protetyczne. Choć wydaje się, że protezy nogi są dość prostym elementem, składają się one z wielu, mających istotne znaczenie, części. Przede wszystkim proteza składa się z leja protezowego, stopy protezowej oraz adaptorów. Dołączone do niej są także niezbędne stawy - biodrowy i kolanowy lub sam kolanowy, zależnie od tego, na jakim poziomie nogi nastąpiła amputacja. Wygląd protezy, a także jej cechy, za każdym razem powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta oraz jego fizjonomii.

Co bierze się pod uwagę, tworząc protezy nogi?

Przede wszystkim tworzenie protezy należy rozpocząć od konsultacji z pacjentem, mającej na celu zrozumienie, jakie są jego oczekiwania oraz możliwości. Pod uwagę bierze się nie tylko cechy fizyczne pacjenta - jak jego wzrost, wagę, wymiary poszczególnych części ciała oraz dolegające mu choroby - ale też planowany poziom aktywności, jaki zamierza osiągnąć po zaprotezowaniu. Kolejnym krokiem jest pobieranie miary za pomocą gipsowych opasek, którym i owija się kikut. Otrzymany w ten sposób odlew posłuży do wykonania leju protezowego. Ten powstaje pierwotnie z przejrzystych płyt, które pozwalają zobaczyć stan kikuta wewnątrz oraz umożliwiają modyfikacje przed przygotowaniem kolejnej wersji protezy. Przygotowany w ten sposób lej łączony jest następnie z wybranymi komponentami, dzięki czemu pacjent może podjąć próbę wykonania pierwszych kroków.

Co istotne - osoby, które nigdy wcześniej nie miały protezy, potrzebują przy tym odpowiednich instrukcji, by zanadto nie obciążać protezy podczas próby pokonania kilku metrów. W dalszej kolejności, podczas kilku następujących po sobie spotkań, analizuje się chód użytkownika protezy oraz dokonuje jej modyfikacji. Trwa to do momentu, aż nabierze ona ostatecznego kształtu, który będzie dopasowany do wymagań i potrzeb noszącego ją pacjenta.

Gdzie można kupić protezy kończyn dolnych?

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup protezy bezpośrednio u jej producenta. Firmy takie, jak funkcjonujący od 2001 roku Zakład Ortopedyczny Beskid w Bielsko-Białej, wykonują protezy indywidualnie na potrzeby Klientów, korzystając przy tym z najlepszych materiałów od takich producentów, jak Ottobock, Ossur, Neuhof czy Alps. Firma produkuje także protezy kończyn górnych czy pończochy kikutowe, świadczy także usługę naprawy wózków inwalidzkich. Ponadto przedsiębiorstwo obsługuje wnioski Narodowego Funduszu Zdrowia oraz pomaga w załatwieniu formalności związanych z dokumentacją w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Decydując się na zakup protezy u producenta, mamy pewność, że będzie ona dopasowana nie tylko do naszych potrzeb, ale też naszych możliwości finansowych, a obecni na miejscu pracownicy posłużą radą i pomocą, dobierając odpowiednie dla nas artykuły ortopedyczne.