Każdy gabinet zabiegowy musi spełniać podstawowe wymogi bezpieczeństwa, które szczegółowo określają przepisy dotyczące obiektów medycznych. Praca specjalistów nie byłaby jednak możliwa bez sprzętów medycznych, które umożliwiają i usprawniają badanie pacjentów i pobieranie materiałów biologicznych do analizy laboratoryjnej. Co powinno znaleźć się na wyposażeniu takiego pomieszczenia?

Biurko medyczne i fotel lekarski

Biurka do gabinetów medycznych produkowane są zazwyczaj z metalu. Gładka powierzchnia tego tworzywa ułatwia mycie i dezynfekcję mebla, co jest niezwykle istotne dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli biurko posiada regulowane stópki, dzięki czemu w łatwy sposób można dostosować je do potrzeb konkretnego członka personelu medycznego. Szafki biurka powinny być na tyle przestronne, by pomieścić dokumenty o formacie karty pacjenta. Nie bez znaczenia jest design mebla, który wpływa na estetykę całego pomieszczenia.

Fotel lekarski powinien mieć regulowaną wysokość i oparcie. Miękkie siedzisko zapewni specjaliście komfort podczas uzupełniania dokumentacji medycznej pacjentów. Ważne, by mebel był także ergonomiczny i wizualnie pasował do wnętrza.

Fotel do pobierania krwi

Fotel do pobierania krwi stanowi niezbędne wyposażenie każdego gabinetu medycznego. Dobre stanowisko do pracy jest bowiem gwarancją sprawie przeprowadzonego zabiegu. Jak informuje specjalista z firmy Metalowiec, która jest uznanym producentem sprzętu medycznego – fotel do pobierania krwi powinien mieć dwa podłokietniki o regulowanej wysokości. Dobrze, gdy cała konstrukcja wzbogacona jest o półkę, na której pielęgniarka może przygotować sobie niezbędne do pracy akcesoria. Meble tego typu tapicerowane są zazwyczaj skajem, co ułatwia utrzymanie ich w czystości.

Stolik salowooddziałowy z miskami i bez

Stoliki salowooddziałowe są wielozadaniowe- służą do dystrybucji leków pomiędzy pacjentami, ułatwiają zmianę opatrunków, czy pełnią rolę stolika pod aparaturę medyczną. Modele, które wyposażone są w miseczki doskonale nadają się do przeprowadzania wybranych zabiegów przy łóżku pacjenta takich jak np. zmiana kroplówki lub założenie wkłucia centralnego. Stoliki salowooddziałowe ułatwiają organizację miejsca pracy i zachowanie należytej higieny podczas kontaktu z pacjentem.

Parawan

Parawan zapewnia pacjentom poczucie intymności podczas wykonywania niektórych badań. Dobrze, jeśli konstrukcja wyposażona jest w kółka i stopkę, dzięki czemu parawan jest mobilny. Standardowa wysokość konstrukcji wynosi 1850 mm, natomiast szerokość – 1000 mm. Zasłona parawanu szyta jest z tkaniny bawełnianej. Mocuje się ją ramy przy pomocy rzepów.