Gorset ortopedyczny stosowany jest w celu zahamowania rozwoju wad kręgosłupa. Pozwala on efektywniej rozłożyć spoczywający na nim ciężar oraz zapewnia mu wzmocnienie i odpowiednie podparcie. Najczęściej zalecany jest dzieciom i nastolatkom w okresie intensywnego wzrostu, u których zdiagnozowano odchylenia od normy związane z rozwojem kręgosłupa. Gorset ortopedyczny bywa także stosowany w celach rehabilitacyjnych u osób dorosłych. Co warto o nim wiedzieć?

Jakie wady kręgosłupa są leczone przy pomocy gorsetu ortopedycznego?

U dzieci wady rozwojowe kręgosłupa rozpoznawane są często już w szkole podczas rutynowych badań okresowych. Zazwyczaj mają one charakter wieloczynnikowy. Za przyczyny schorzeń uważa się nieodpowiedni tryb życia, brak aktywności fizycznej i spędzanie wiele czasu w pozycji siedzącej. Zignorowanie problemów z kręgosłupem w wieku dziecięcym wiąże się z wystąpieniem przykrych dolegliwości bólowych w życiu dorosłym. Krzywy kręgosłup wpływa także na postawę i wygląd człowieka. Za jego najpopularniejsze wady uważa się:

  •          skoliozę – boczne skrzywienie kręgosłupa
  •          kifoza – wygięcie kręgosłupa do tyłu
  •          lordoza – wygięcie kręgosłupa do przodu

Dokładne rozpoznanie konkretnej wady następuje po wywiadzie lekarskim i prześwietleniu RTG.

Gorset ortopedyczny – w jaki sposób działa?

Jak tłumaczy specjalista z firmy Orto Tech, która zajmuje się sprzedażą sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego – gorset ortopedyczny rozkłada siły korekcyjne w bierny i czynny sposób. Niweluje on patologiczne ustawienie kręgów i uciska miejsce skrzywienia, co zapobiega przemieszczeniu się tkanek. Gorset ortopedyczny przyczynia się także do przywrócenia właściwej struktury mięśni oraz zapobiega pogłębieniu się wady. Wykonuje się go najczęściej na miarę. Nowoczesne gorsety szyte są z przyjaznych dla ciała i estetycznych materiałów, co zwiększa komfort ich użytkowania.

Gorset ortopedyczny – jak go używać?

Aby uzyskać pożądane efekty, gorset ortopedyczny należy nosić w zasadzie bez przerwy. Zdejmuje się go jedynie do mycia i ćwiczeń rehabilitacyjnych. Początkowo trzeba przyzwyczaić się do jego obecności, dlatego też zakłada się go na kilka godzin dziennie i stopniowo z nim oswaja.  Gorset można nosić także profilaktycznie, doskonale pomaga w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, zwłaszcza odcinka krzyżowego. Cały proces leczenia musi być kontrolowany przez lekarza. Warto podkreślić, że zakup gorsetu ortopedycznego jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Recepta na produkt tego typu musi zostać wystawiona przez ortopedę, reumatologa, chirurga bądź neurologa. Pacjentom z różnymi przeciwwskazaniami, co do noszenia gorsetu ortopedycznego zaleca się używanie specjalnie przystosowanych ortez.