Aż 50% dzieci w naszym kraju zmaga się z wadami wzroku, czyli podstawowego zmysłu człowieka. To idealnie obrazuje wielkość tego problemu w Polsce. Wady wzroku u dzieci występują w różnym wieku, dlatego też wszyscy rodzice powinni być czujni oraz pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty np. w Gabinecie Okulistycznym Barbary Gościniewicz-Płoneckiej, by w razie potrzeby móc szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są najczęstsze objawy wad wzroku u najmłodszych?

Dzieci rzadko sygnalizują, że coś niedobrego dzieje się z ich wzrokiem. Często nie są one w stanie zauważyć, że proces widzenia nie jest prawidłowy. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice maluchów bacznie obserwowali swoje pociechy, bowiem mogą u nich zaobserwować objawy, które mogą świadczyć o wadach wzroku. Zaliczamy do nich m.in.:

  •  bóle głowy i oczu,
  • częste mrużenie oczu,
  • pocieranie oczu,
  • łzawienie oczu,
  • nieprawidłowe ustawienie głowy np. podczas oglądania telewizji,
  • gorsze wyniki w nauce.

Co zrobić, gdy zaobserwujemy u malucha niepokojące objawy? W takiej sytuacji nie powinniśmy zwlekać. Najlepiej jak najszybciej umówić wizytę u lekarza okulisty np. w Gabinecie Okulistycznym Barbary Gościniewicz-Płoneckiej, gdzie zostanie wykonane badanie wzroku.

Jakie są najczęstsze wady u dzieci?

U najmłodszych najczęściej występują wady refrakcji, czyli zmiany w oku, które są przyczyną tego, że obraz ogniskowany znajduje się przed lub za siatkówką. Są to:

  • krótkowzroczność – osoba widzi wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko niej, natomiast rzeczy w oddali są dla niej zamazane;
  • nadwzroczność – to przeciwieństwo krótkowzroczności; osoba bez problemu dostrzega rzeczy położone daleko, a przedmioty w pobliżu są dla niej dużo mniej wyraźne;
  • astygmatyzm – osoba widzi niewyraźny obraz, który jest zamglony i rozmyty.

Jak często należy badać wzrok u dzieci?

Większość dzieci w naszym kraju pierwsze badanie wzroku przechodzi w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Według statystyk jest ono wykonywane u co drugiego dziecka. Należy jednak wiedzieć, że powinno być ono robione przynajmniej raz w roku. To bardzo ważne, bowiem jest to rodzaj badania, które umożliwia wykrycie ewentualnych wad, natomiast im szybciej zostaną one rozpoznane, tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Należy również wiedzieć, że jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas, to może to spowodować wiele problemów w życiu dziecka m.in. pogorszenie jakości życia.