Nie ulega wątpliwości, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną wymagają nie tylko specjalistycznej i odpowiednio zorganizowanej opieki, ale także szczerych uczuć ludzi, którzy znajdują się w ich najbliższym otoczeniu. Jedynie otworzenie przed takimi osobami całego swojego życia, daje im pełne możliwości funkcjonowania aż do swoich granic, która wyznacza choroba. Doskonałym sposobem na spędzenie czasu z chorymi są warsztaty terapii zajęciowej. Na czym polegają i jakie płyną z nich największe korzyści?

Warsztaty terapii zajęciowej – czym są?

W terapii zajęciowej ogromną rolę odgrywa praca fizyczna, związana przede wszystkim z różnymi aktywnościami manualnymi. W zdecydowanej większości przypadków zajęcia takie organizowane są w pracowniach multimedialnych, stolarskich, czy krawieckich. Nie można także nie wspomnieć o pracowniach, w których wykonuje się przedmioty ceramiczne, pracowni plastyczno-witrażowej, czy tej, związanej z gospodarstwem domowym. Podczas prowadzenia zajęć osoby chore doskonalą swoje umiejętności zawodowe oraz rozwijają zainteresowania i podstawowe zdolności, które są niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Kto może wziąć udział w takich zajęciach? Każda pełnoletnia osoba niepełnosprawna, która wyraziła chęć uczestnictwa oraz posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Opiekunowie muszą zadbać o to, aby terapia była prowadzona przez możliwie najbardziej doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, których najczęściej spotkać można w najlepszych ośrodkach. Zdecydowanie zalicza się do nich Ośrodek Koło w Iławie, który jest bezpośrednim reprezentantem Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jakie są największe korzyści skorzystania z terapii zajęciowej?

Terapia zajęciowa – największe korzyści

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, iż udział w zajęciach terapii zajęciowej jest całkowicie bezpłatny. Zajęcie przygotowują uczestników do życia w środowisku o charakterze społecznym i podjęcia pracy, a co za tym idzie, życiową perspektywę i ogromną satysfakcję. Warsztatowa terapia zajęciowa to również doskonała szansa na to, aby otworzyć osoby chore na kontakty z innymi ludźmi. Warsztaty dają także szansę na usamodzielnienie i rozwój indywidualnych zdolności. Nie należy zapominać o tym, iż ewentualne podjęcie pracy przez osobę niepełnosprawną to ogromna szansa na odczuwalne polepszenie jakości życia. Obecnie wielu pracodawców przystosowuje konkretne stanowiska do wymagań osób niepełnosprawnych. Takie działania mają przede wszystkim wpływ na postrzeganie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Ich wizerunek z mienia się z niekorzystnego, na taki, w którym osoby chore postrzegane są jako jednostki samodzielne.