W czasie ostatnich kilku lat, wskaźniki przeżywalności dzieci urodzonych przedwcześnie, w tym dzieci o skrajnie niskiej wadze urodzeniowej, znacząco wzrosły. Jest to spowodowane postępem technologicznym w neonatologii oraz rosnącą wiedzą lekarzy neonatologów. Obecnie są oni w stanie utrzymać przy życiu i objąć opieką noworodki skrajnie niedojrzałe, z masą urodzeniową około 500 g, urodzone w 23. czy 24. tygodniu życia płodowego. Jednakże, dzieci te mają wysokie ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwoju psychoruchowego- od zaburzeń napięcia mięśniowego, po mózgowe porażenie dziecięce (MPD) w cięższych przypadkach.

Z jakimi wyzwaniami rozwojowymi mierzą się wcześniaki?

Zaburzenia integracji sensomotorycznej, zaburzenia zachowania i funkcji poznawczych, czy zaburzenia funkcji motorycznych są obecnie dominującym rozpoznaniem u dzieci urodzonych przedwcześnie.   Z powodu porodu przedwczesnego i braku doświadczenia małej ilości miejsca w łonie matki, wcześniak traci możliwość kształtowania aktywności zgięciowej, którą nabywa się w ostatnim miesiącu życia prenatalnego. Dzieci te mają ogólnie obniżone napięcie, co może powodować wystąpienie zaburzeń w rozwoju prawidłowej motoryki.

Jak wspierać rozwój wcześniaka?

Rozwój dzieci przedwcześnie urodzonych wymaga monitorowania i wsparcia terapeutycznego. Opieka fizjoterapeuty nad wcześniakiem jest niezbędna już od pierwszych dni życia. Fizjoterapia w DOBRYM MIEJSCU prowadzona metodą NDT-Bobath łączoną z innymi technikami pomaga wcześniakom, które borykają się z zaburzeniami napięcia mięśniowego, takimi jak asymetria, ale również z:

  • z opóźnieniem rozwoju psychoruchowego

  • z problemami związanymi z integracją sensoryczną

  • z deficytami spowodowanymi długotrwałą hospitalizacją

  • u których rozwinęło się mózgowe porażenie dziecięce

Wcześniaki wymagają również stosownej opieki i pielęgnacji. W DOBRYM MIEJSCU rodzice otrzymają stosowny instruktaż dotyczący noszenia, podnoszenia, kąpania i wielu innych kwestii czynności życia codziennego, które są istotne podczas wspierania rozwoju dziecka.