Pulmonolog to lekarz, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką schorzeń układu oddechowego. Ten specjalista znany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z chorobami płuc czy oskrzeli, których odsetek drastycznie rośnie w covidowych czasach. Kiedy należy udać się do pulmonologa i czego można spodziewać się w Gabinecie Lekarskim Chorób Płuc i Oskrzeli Krystyny Polakiewicz-Kaczorowskiej?

Kiedy należy udać się do pulmonologa?

Pulmonolog to specjalista, z którym powinni mieć styczność alergicy, a także osoby zmagające się z mukowiscydozą, berylozą, gruźlicą, krztuścem, pylicą czy astmą Objawem, który powinien zaniepokoić i skłonić do odwiedzenia Specjalistycznego Gabinetu Lekarskiego Chorób Płuc i Oskrzeli Krystyny Polakiewicz-Kaczorowskiej, znajdującego się w województwie małopolskim, jest uporczywy i długotrwały kaszel. Warto wiedzieć również o tym, że bardzo często konsultację z pulmonologiem powinny odbyć osoby zmagające się z chorobami serca, u których pojawia się gromadzenie płynów w obrębie miąższu płucnego.

Wskazaniem do wizyty u pulmonologa są nawracające infekcje układu oddechowego. Powtarzające się zapalenie płuc czy oskrzeli, ale także angina, zapalenie zatok przynosowych, tchawicy oraz krtani to sygnał do tego, by jak najszybciej zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty od choroby płuc i oskrzeli, który znajdzie powód nawracających infekcji, pomagając raz na zawsze zażegnać problem. Pulmonologa warto odwiedzić również wtedy, kiedy pacjent przeszedł chorobę covid-19, szczególnie wtedy, kiedy przebieg choroby był ciężki.

Jak wygląda badanie u pulmonologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie pulmonologa rozpoczyna się dokładnym wywiadem z pacjentem. Lekarza należy poinformować o przebytych i wciąż trwających chorobach, a także o przyjmowanych lekach. Kolejna część wizyty to wykonanie badań, które pulmonolog uzna za konieczne. Należy do nich między innymi spirometria, czyli określenie rezerw wentylacyjnych w płucach pacjenta. W razie konieczności zaleca dalszą diagnostykę w tym decyduje o konieczności wykonania bronchoskopii, która polega na wprowadzeniu do tchawicy i oskrzeli specjalnego urządzenia. Dzięki temu lekarz może postawić prawidłową diagnozę.

Pulmonolog często zleca również inne badania, takie jak RTG klatki piersiowej, badanie krwi i moczu, badanie surowicy krwi. Na podstawie wyników specjalista sprecyzuje przebieg leczenia, przepisze odpowiednie leki, zaleci zmianę trybu życia, a w niektórych przypadkach – również pobyt w sanatorium. Jeżeli tylko zauważysz niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej udać się do pulmonologa i sprawdzić stan swojego układu oddechowego.