Urolog jest lekarzem kojarzącym się głównie z leczeniem chorób prostaty. Warto jednak wiedzieć, iż zakres pracy tego specjalisty jest znacznie szerszy a profilaktyczne badania są kluczowe dla wczesnego wykrycia innych schorzeń układu moczowego. Przekonaj się, w jakich przypadkach warto zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarza urologa.

Urolog - czym się zajmuje?

Urologia stanowi dość obszerną dziedzinę medycyny zajmującą się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowego. Należy w tym miejscu podkreślić, iż na wizytę u urologa może zdecydować się zarówno mężczyzna jak i kobieta. Kobiety mające np. problemy z trzymaniem moczu korzystają również z porad i leczenia specjalistów ginekologów / schorzenia z pogranicza urologii i ginekologii – tzw. uroginekologia.

Przedmiotem zainteresowań lekarzy urologów są więc następujące zagadnienia:

  • wady wrodzone układu moczowego;
  • choroby zapalne układu moczowego;
  • onkologia urologiczna;
  • kamica moczowa;
  • nietrzymanie moczu;
  • choroby prostaty
  • inne schorzenia dotyczące układu moczowego.

Wizyta u urologa może mieć charakter zarówno profilaktyczny jak i stanowić początek leczenia farmakologicznego.   Można również w trakcie jej trwania zakwalifikować pacjenta do leczenia zabiegowego. Urologia bowiem zajmuje się również operacyjnym i endoskopowym leczeniem schorzeń układu moczowego.

Wskazania do odwiedzin w gabinecie lekarskim

Pocieszający jest fakt, że coraz więcej pacjentów / mężczyzn/ decyduje się na profilaktyczne konsultacje urologiczne, chociaż w dalszym ciągu ich liczba jest niezbyt duża. Fakt ten wynika z poczucia wstydu, jak również stresu związanego z wizytą u tego typu specjalistów. Regularne badania, zarówno w publicznym jak i prywatnym gabinecie lekarskim są jednak kluczowe w kontekście wczesnego wykrywania i leczenia nieprawidłowości układu moczowego a przede wszystkim wczesnych postaci nowotworów. Warto więc przełamać wewnętrzne obawy i zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jak podkreśla lek. med. Stefan Jeznach prowadzący specjalistyczny gabinet chirurgiczno-urologiczny, najważniejszymi wskazaniami do wizyty jest stwierdzenie u pacjenta następujących dolegliwości:

  • bolesne oddawanie moczu;
  • zmiana barwy moczu;
  • obecność krwi lub ropy w moczu;
  • problemy z utrzymaniem moczu;
  • zaburzenia mikcji / wąski i przerywany strumień moczu/
  • częste oddawanie moczu w nocy;
  • parcia naglące;
  • bóle w okolicy lędźwiowej
  • wizualne zmiany w zakresie zewn. narządów moczowo-płciowych
  • problemy z potencją.

Jakie choroby leczy urolog?

Gabinet urologiczny najczęściej odwiedzają mężczyźni po 40 roku życia, którzy zauważyli u siebie problem z oddawaniem moczu. Najczęstszą przyczyną tego objawu są wszelkiego rodzaju choroby prostaty. Mogą być powiązane z przerostem narządu lub też ze stanami zapalnymi czy nowotworami. Drugą dolegliwością, na którą często skarżą się zarówno mężczyźni jak i kobiety odwiedzający gabinet urologiczny jest zjawisko nietrzymania moczu/ z różnych przyczyn / oraz zakażenia układu moczowego dotyczące najczęściej dolnych dróg moczowych

Konsultacja urologiczna - na czym polega?

Wiedząc, na czym polega wizyta w gabinecie urologicznym można uniknąć wielu obaw z nią związanych. Pacjent, który stwierdził u siebie niepokojące objawy związane z układem moczowym powinien zabrać na wizytę najnowsze wyniki standardowych badań (badanie moczu, morfologia, PSA, USG). W trakcie konsultacji przyda się również lista stale przyjmowanych leków z powodu innych chorób przewlekłych. Wywiad medyczny jest bowiem pierwszym elementem wizyty w gabinecie specjalisty. Dopiero po jego przeprowadzeniu urolog przejdzie do badania pacjenta coraz zleci wykonanie dodatkowych badań celem postawienia ostatecznej diagnozy.

Badanie urologiczne może wyglądać nieco inaczej, w zależności od indywidualnego przypadku. W znacznej części jednak będzie ono dotyczyć narządów płciowych, okolicy podbrzusza lub pleców. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę tych stref przed wizytą. Sporym źródłem stresu jest badanie per rectum/ badanie palcem przez kiszkę stolcową /, które jest podstawowym w kontekście badania prostaty. Chociaż powoduje dyskomfort to nie należy się go obawiać. Prawidłowo przeprowadzone badania stanowią podstawę do podjęcia dalszych kroków w rozpoznaniu i leczeniu schorzeń układu moczowego. Proces może ograniczyć się do leczenia preparatami farmakologicznymi, jak również może zakończyć się skierowaniem do dalszego leczenia zabiegowego w oddziale urologicznym. Wszystko jednak zależy od konkretnego przypadku.