Zdrowe zęby to zdrowy organizm - z tym hasłem na pewno każdy się zgodzi. Odpowiednia dieta i dbanie o higienę jamy ustnej ma znaczący wpływ na ogólny stan naszego uzębienia. No i oczywiście regularne wizyty kontrolne. Niestety większość osób wybiera się do stomatologa, dopiero gdy pojawi się widoczny problem. Jest to podstawowy błąd, ponieważ wiele chorób jamy ustnej nie daje wyraźnych objawów. Jak często należy chodzić do dentysty? Zapraszamy.

Jak często odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Decyzja o pójściu do dentysty nie powinna być podyktowana tylko bolącym zębem. Przynajmniej dwa razy w roku każdy dorosły człowiek powinien zgłosić się na wizytę kontrolną. Natomiast dzieci powinny odwiedzać dentystę raz na trzy miesiące. Jest to najlepsza metoda, aby zapobiec próchnicy. Pamiętajmy, że im wcześniej dojdzie do leczenia, tym cały proces przebiegnie szybciej i ze znacznie mniejszym bólem. Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego nie należy do najprostszych. Chcemy bowiem uniknąć nieprzyjemnego bólu, wynikającego nie tylko z zainfekowanego zęba, ale także nierzadko z braku umiejętności lekarza. Godnym polecenia gabinetem dentystycznym jest gabinet stomatologiczny Inter-Dent Plus z Poznania, gdzie każdy zabieg wykonywany jest w profesjonalny sposób i co najważniejsze - bezboleśnie.

Brak dbałości o zęby - jakie są konsekwencje?

Dbałość o zęby to podstawa, jeśli chcemy, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Dolegliwość w jednym miejscu może przenieść się na znaczną odległość. Zainfekowany ząb to dopiero początek problemów. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tak prostej czynności jak codzienne mycie zębów. Brak tej rutyny prowadzi do wzrostu liczby bakterii, które tworzą tzw. płytkę nazębną przyczyniającą się do powstawania próchnicy. A jeśli nie będzie ona leczona, to może doprowadzić do poważnych zakażeń i – co gorsza – całkowitej utraty zębów. Warto podkreślić, że chore zęby nie zawsze dają o sobie znać. Bardzo często początek powstawania próchnicy rozwija się bezobjawowo. Jednak z czasem zaczyna pojawiać się ogromny ból, który jest wynikiem wytworzenia się zapalenia ozębnej. W tym momencie dochodzi do przenoszenia się zakażenia poprzez kości szczęki na cały organizm. Ból głowy to jeden z kolejnych objawów zapalenia ozębnej. Co więcej, pojawia się także gorączka oraz obrzęk. Pamiętajmy zatem, że jama ustna to miejsce szczególnie narażone na namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego regularne wizyty kontrole oraz dbałość o zęby od najmłodszych lat to klucz do zdrowej jamy ustnej i tym samym zdrowego organizmu.