Choć często widzimy jadące karetki na sygnale, nie zawsze rozróżniamy ich rodzaje, a co dopiero wyposażenie. Warto jednak znać dokładną charakterystykę pojazdów, które możliwe, że kiedyś uratują nam życie. Przyjrzyjmy się zatem obowiązkowemu wyposażeniu karetek medycznych, a także ich typom i zastosowaniu - ponieważ nie każdy pojazd sanitarny ma to samo zadanie.

Wyposażenie niezależnie od typu karetki

Pojazdy medyczne dzielą się na rodzaje, między innymi specjalistyczne i podstawowe. Jednak niezależnie od tego, istnieje lista rzeczy, które muszą się znajdować na wyposażeniu każdej karetki. Należą do nich między innymi nosze wraz z pasami mocującymi, stojakiem na kroplówkę oraz systemem do przewożenia pacjenta. Ponadto we wszystkich pojazdach medycznych powinny znaleźć się: torba i plecak medyczny, w którym znajdziemy zestawy do opatrywania ran, defibrylator, pulsoksymetr, pompy infuzyjne i aparaty mierzące ciśnienia. Nieodzownym elementem są także komplety rękawiczek, igieł, strzykawek, stetoskop, laryngoskop, a nawet sonda żołądkowa - a jest to zaledwie część wyposażenia, które biorą ze sobą ratownicy.

Rodzaje ambulansów

Samo wyposażenie to nie wszystko, ponieważ ktoś musi nim jeszcze operować. To natomiast ilu pracowników znajduje się w pojeździe, definiuje rodzaj karetki. Tych natomiast mamy trzy: podstawową, specjalistyczną oraz transportową. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, nie zawsze są one obsługiwane przez państwowe szpitale. Wiele z nich należy do prywatnych przedsiębiorstw, takich jak firma Mazovia Medical Plus z Błoni, mających podpisane odpowiednie umowy o świadczenie usług medycznych. Pierwszy typ wymaga obecności dwóch osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych – czyli po prostu ratowników. Zawiera podstawowe wyposażenie i stosowane jest tam, gdzie zaawansowana aparatura medyczna nie jest wymagana. 

Specjalistyczne karetki wymagają już trzyosobowego zespołu, gdzie przynajmniej jedna osoba jest lekarzem. Ponadto ilość narzędzi medycznych i ich zaawansowanie technologiczne stoi na wyższym poziomie niż w przypadku podstawowego odpowiednika. Ostatnim głównym rodzajem są karetki transportowe. Służą one zazwyczaj do transportu osób niewymagających intensywnego nadzoru, a także do przewozu krwi lub narządów. Tutaj do obsługi przewozu wymagane są tylko dwie osoby – kierowca oraz ratownik. Ponadto istnieją także karetki weterynaryjne oraz neonatologiczne – służące do transportu noworodków i niemowląt do pierwszego roku życia.

Budowa karetki medycznej

Pojazdy medyczne to nic innego, jak odpowiednio przystosowane i pomalowane standardowe samochody typu VAN. Pojazdy są specjalnie przygotowywane, między innymi dzięki zabudowaniu przedziału sanitarnego, oddzielając część w której siedzi kierowca, od tej, w której leży pacjent. Dotyczy to jednak karetek specjalistycznych, podstawowych, a także neonatologicznych. Karetki transportowe, ze względu na mniejszą ilość wyposażenia i zmniejszone zapotrzebowanie na przestrzeń, robione są z samochodów osobowych. Każdy ambulans musi mieć jednak odpowiednie malowanie, a także urządzenia wysyłające sygnały dźwiękowe – świadczy to o uprzywilejowaniu pojazdu. Wyjątkiem są karetki weterynaryjne, ponieważ nie wszystkie są pojazdami uprzywilejowanymi.