Badanie okulistyczne może odbywać się na wiele sposobów. To, jakiego sprzętu użyje lekarz, w dużej mierze, zależy od zgłaszanych dolegliwości, a także od trudności w postawieniu diagnozy. W przypadku, gdy nie można postawić diagnozy w oparciu o użycie lampy szczelinowej, konieczne okazuje się wykonanie badania USG. Pozwoli ono zobaczyć, co dokładnie dzieje się w oczodole.

Jak wygląda badanie USG oczu?

Badanie USG oczu jest jedną z podstawowych czynności prowadzonych w gabinecie okulistycznym. Ta metoda diagnozowania jest bezbolesna, a badanie trwa krótko. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania go u dowolnego pacjenta, nawet u dzieci. Wykonuje się go na leżąco, przy zamkniętych oczach, na które nakłada się specjalny żel umożliwiający utworzenie podglądu na ekranie. Ważne, aby w tym dniu nie wykonywać żadnego makijażu.

Najczęściej badaniu USG oczu poddawany jest pacjent, u którego nie ma możliwości wykonania diagnostyki lampą szczelinową lub nie daje on żadnego wyniku. Pozwala ono na zajrzenie lekarzowi poza gałkę oczną, czyli w oczodół.

W jakim celu wykorzystuje się ultrasonografów w okulistyce?

Badanie USG pozwala na ocenę wnętrza gałki ocznej oraz tego co dzieje się zaraz za nią. Daje ono dokładniejsze przedstawienie sytuacji niż w przypadku użycia lampy szczelinowej. Najczęściej służy do obrazowania wnętrza oka, w tym do diagnostyki wysiękowo-krwotocznych postaci zwyrodnienia plamki, a także odwarstwienia siatkówki czy tylnego odcinka oka przy stanach zapalnych.

Dodatkowo umożliwia ono obrazowanie i biometrię, czyli określenie położenia i rozmiarów guzów wewnątrzgałkowych, pozagałkowych oraz pomiary gałki ocznej przy dużej krótkowzroczności. Badanie USG pomaga także lekarzowi na dokładne określenie, jakie są wartości optyczne wszczepianych soczewek wewnątrzgałkowych.

Gdzie można wykonać badanie USG gałki ocznej?

Badanie gałki ocznej za pomocą ultrasonografu można wykonać w dobrze wyposażonym gabinecie okulistycznym. Warto także udać się do specjalisty, który ma wysokie kwalifikacje oraz umiejętności. Przed wizytą należy także zapoznać się z zasadą przystępowania do badania. Chociaż lista wytycznych nie jest długa, to często zdarza się, że na badanie pacjenci przychodzą umalowani lub wcześniej nałożyli na powieki żel lub krem.

Ważne jest również, aby urządzenie, którym jest wykonywane badanie, było odpowiedniej jakości. Może być ono dostarczone na przykład przez firmę Poland Optical. Wyróżnia się ona dystrybucją sprzętu wysokiej klasy, co znacząco ułatwia okuliście postawienie trafnej diagnozy.