Pacjenci z PEG czyli po zabiegu gastrostomii wymagają długoterminowej, fachowej i złożonej opieki pielęgniarskiej, która ma na celu zarówno zaradzać bieżącym problemom, które mogą wystąpić przy PEG, jak i zaoferować im pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb takich jak na przykład żywienie. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Czym jest PEG?

Na początku warto zadać sobie zasadnicze pytanie, a mianowicie, czym właściwie jest PEG? PEG czyli inaczej mówiąc, gastrostomia polega na odpowiednich połączeniu światła przewodu pokarmowego ze skórą za pomocą silikonowego lub poliuretanowego drenu o dużej średnicy, który umieszcza się w żołądku poprzez powłoki brzuszne w celu umożliwienia pacjentowi żywienia enteralnego. Czasami PEG stosuje się także w celu odbarczania treści żołądkowej. Taki zabieg jest zwykle wykonywany w sytuacji zmian chorobowych przełyku, które uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów w normalny sposób.

Na czym polega opieka pielęgniarska nad pacjentami po zabiegu PEG?

Opieki nad pacjentem karmionym PEG powinna koniecznie podjąć się wyłącznie wykwalifikowana i empatyczna pielęgniarka, taka jak Ewa Kowalczewska z firmy Evita z Młoszowej, która specjalizuje się m.in. w tego typu opiece pielęgniarskiej, która wymaga nie tylko dużych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, ale także udzielania pacjentowi odpowiedniego wsparcia psychicznego, jak również okazywania mu zrozumienia, życzliwości, cierpliwości, a także właściwego edukowania oraz pomagania mu w czynnościach związanych z samopielęgnacją. Tego rodzaju pomoc jest bardzo ważna ze względu nie tylko na przebycie przez pacjenta dramatycznych wydarzeń związanych z operacjami, ale także na całkowicie nowy sposób odżywiania, który może budzić w nim niejednokrotnie lęk i niechęć.

Jeśli chodzi o pacjentów karmionych przez PEG, to mogą oni dodatkowo zmagać się z różnymi problemami obejmującymi m.in. powolne gojenie się obszarów, gdzie stworzono kanał skórny w celu założenia zgłębnika, wycieki treści żołądkowej w okolicy PEG, niedokrwienie skóry wskutek za silnego dociśnięcia płytki PEG, aspiracja treści pokarmowej do dróg oddechowych, zaparcia, zmiany o charakterze troficznym w obrębie jamy ustnej występujące wskutek braku możliwości samooczyszczenia, zmiany troficzne na skórze w okolicy drenu, uszkodzenia PEG czy przerośnięcie wewnętrznych elementów PEG do śluzówki żołądka.

Wszystkie zabiegi związane z zaradzaniem powyższym problemom wymagają od pielęgniarki także dokładnego przygotowania, dokładności, zachowania wszelkich zasad higieny, precyzji oraz czujności i dyspozycyjności.