Problemy z gospodarką hormonalną organizmu pojawiają się u osób w różnym wieku, niezależnie od płci. Zaburzenia tego typu odbywają się już w trakcie funkcjonowania poszczególnych narządów będących odpowiedzialnych za wydzielanie danego sygnału chemicznego. Prawidłowe działanie hormonów ma ogromne znaczenie na cały organizm. Dlatego wszystkie nieprawidłowości w tym obrębie powinny być konsultowane w gabinecie specjalisty.

Czym są hormony?

Hormony są niczym innym jak związkami chemicznymi wydzielanymi przez poszczególne elementy ludzkiego organizmu. Ich działanie w bardzo znaczący sposób wpływa na pracę całego ciała i wszystkich układów. Sekrecja tego rodzaju sygnałów odbywa się przede wszystkim przez gruczoły i tkanki należące do układu zwanego hormonalnym. Głównym zadaniem hormonów jest przekazywanie ważnych chemicznych informacji, dzięki czemu cały organizm działa w sposób prawidłowy i stabilny. Sygnały te wpływają przede wszystkim na kondycję zdrowotną człowieka, jego wygląd, płodność, popęd seksualny, a nawet opowiadają one za odczuwane emocje. W związku z tym każde zaburzenia w obrębie ich pracy wymagają właściwej analizy lekarza specjalisty, który dzięki swojej wiedzy przywróci potrzebną im równowagę.

Czym objawiają się zaburzenia gospodarki hormonalnej?

Pierwszym widocznym symptomem nieprawidłowej pracy hormonów są przede wszystkim wahania wagi. Może to objawiać się przesadnym chudnięciem ciała lub nadmiernym jego przyrostem. Ponadto pojawia się dodatkowe owłosienie, głównie w miejscach niepożądanych (zwłaszcza dla kobiet). Co więcej, można zaobserwować wahania nastroju, jak również spadek popędu seksualnego. Niektóre osoby mogą dostrzec na swej skórze zmiany natury trądzikowej, z kolei kobiety – nieprawidłową pracę cyklu menstruacyjnego. Niestety ten ostatni objaw może mieć fatalne skutki, ponieważ bywają powodem problemów na poziomie płodności. Należy wiedzieć, że przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej mogą być stany zapalne organów odpowiedzialnych za wydzielanie tych chemicznych sygnałów. Często schorzenia te dotyczą jajników, tarczycy czy nadnerczy.

Gdzie szukać pomocy, gdy zaobserwowano nieprawidłową pracę hormonów?

Lekarzem zajmującym się zaburzeniami w obrębie układu hormonalnego jest endokrynolog taki jak np. dr n. med. Teresa Żak z Wrocławia. Specjalista tego typu przeprowadza dogłębną analizę stanu zdrowia pacjenta, a następnie dobiera odpowiednie leczenie w zależności od zaistniałej potrzeby. W pierwszej kolejności wymagana jest zmiana sposobu odżywiania. Co więcej, w wielu przypadkach zalecana jest również totalna transformacja stylu życia. Oznacza to, że chory potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej oraz zmniejszenia wpływ stresu na jakość swojego życia. W niektórych przypadkach zaburzenia gospodarki hormonalnej są na tak wysokim poziomie, że leczenie musi być wspomagane produktami farmakologicznymi.