Stomia to przetoka, która tworzy ujście dla narządów wewnętrznych takich jak jelito cienkie, grube lub moczowód na zewnątrz ciała. Szacuje się, że obecnie z tego rodzaju otworem żyje około 40 tysięcy osób. Przetoka ta wykonywana jest, gdy część układu pokarmowego (zazwyczaj końcowa) jest niesprawna w wyniku urazu mechanicznego lub ciężkiej choroby. W związku z tym stomia wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz akcesoriów.

Czym jest stomia?

To otwór zlokalizowany w dolnej części brzucha, który pozwala wyprowadzić część jelita na zewnątrz organizmu, poza powłoki brzuszne. Należy wiedzieć, że wyglądem swym przypomina ona śluzówkę jamy ustnej (jest różowoczerwona), z kolei jej grubość oscyluje w granicach 2 – 5 mm. Przetoka nie jest unerwiona, więc nie sprawia ona bólu, natomiast jej długość szacowana jest na kilka – kilkadziesiąt milimetrów. Choć nie powoduje ona boleści, wiele osób mających stomię może odczuwać dyskomfort psychiczny w związku z jej istnieniem. Jednak obecny asortyment medyczny umożliwia funkcjonowanie ludziom z przetoką wręcz w niezmieniony sposób. W tym przypadku jedynym istotnym zaleceniem jest jej odpowiednia pielęgnacja.

Zasady działania.

W wyniku zachorowania np. na nowotwór jelita grubego bardzo często usuwany jest jego fragment. Brak zwieracza, który odpowiedzialny jest za zatrzymywanie stolca wewnątrz jelita, powoduje, że nie istnieje możliwość kontroli wypróżnień czy pozbywania się gazów. W związku z tym do stomii mocowane są specjalne worki stomijne przechwytujące cały kał. Czasami jest to tylko rozwiązanie tymczasowe, czasami ujście jelita na zewnątrz powłok brzusznych jest wykonane na stałe. Należy wiedzieć, że osoba ze stomią może żyć w sposób normalny, bez unikania kontaktów z innymi osobami. Może pływać, uprawiać innego rodzaju sporty, rozwijać swoje pasje, poznawać nowych ludzi, a nawet uprawiać seks. Jest to wynik współczesnej medycyny oraz wszystkich niezbędnych sprzętów czy akcesoriów medycznych dostępnych np. w sklepie „ Z Miłością Do Zdrowia” w Olsztynie. Ponadto trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach stomia ratuje życie, ponieważ w innym przypadku treść jelitowa rozlałaby się w do jamy otrzewnej, wywołując tym samym śmiertelne zakażenie całego organizmu.

Sposoby pielęgnacji stomii.

Bez wątpienia w tym przypadku najważniejszy jest komfort osoby mającej ujście jelita na zewnątrz ciała. Dlatego niezbędne jest dopasowanie całego sprzętu stomijnego oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Obecnie na rynku można wyróżnić dwie formy woreczków: jedno- lub dwuczęściowe. Pierwszy rodzaj oznacza produkt, który jest przyklejany bezpośrednio do skóry na brzuchu przy pomocy specjalnej płytki. W tej wersji jest ona trwale umocowana do worka zbierającego treść jelita. Natomiast drugi wariant ma możliwość wymiany torebki na kał bez konieczności odklejania płytki. Każdą formę można bez problemu nosić pod odzieżą, natomiast pozbywanie się nieczystości następuje przy użyciu specjalnego kranika (wprost do toalety). Należy wiedzieć, że worki stomijne są wykonane z tworzyw wodoodpornych, dlatego można z nimi brać prysznic, kąpiele czy pływać. Dodatkowo współczesna medycyna i rozwój technologiczny pozwoliły wyposażyć je w specjalne filtry wchłaniające brzydkie zapachy. Dzięki temu osoba zmuszona do korzystania z nich nie musi obawiać nieprzyjemnej woni wydobywającej się z worka, czy jego zagazowania. Dodatkowo są dostępne specjalistyczne środki zabezpieczające skórę wokół stomii przed podrażnieniami, pojawianiem się przecieków, a przede wszystkim umożliwiają one odpowiednią przyczepność worków do skóry.