Decyzja o oświadczynach nieodłącznie wiąże się z wyborem odpowiedniej biżuterii – pierścionka. Poza upodobaniami partnerki warto również kierować się symboliką kamieni, które je ozdabiają. Być może właśnie taka wiedza pomoże nam w dopasowaniu tego podarunku do charakteru naszej wybranki. Po przeczytaniu artykułu z pewnością łatwiej będzie wybrać ten właściwy.

Zasady doboru kamienia w pierścionku

Nie ma odgórnie podyktowanych zasad, co do wyboru biżuterii zaręczynowej. Mężczyzna, który zamierza się oświadczyć, powinien kierować się przede wszystkim gustem swojej ukochanej, ale również rozmiarem jej palca. Najważniejsze jednak, aby w ozdobie znajdował się kamień naturalny – szlachetny bądź półszlachetny. Pierwszy charakteryzuje się większą twardością i tym samym wytrzymałością w porównaniu do drugiego. Stanowczo odradza się kupowanie pierścionków z cyrkoniami. Choć ich cena jest oczywiście zdecydowanie niższa, to lepiej wstrzymać się z zakupem lub wybrać wariant z małym i symbolicznym kamieniem naturalnym.

Warto również wspomnieć, że każdy ze znaków zodiaku ma przypisane swoje minerały, które mają pozytywny wpływ na osoby urodzone pod nim. Jeśli nasza partnerka interesuje się astrologią bądź ezoteryką, z pewnością doceni taki gest. Przykładowo dla lwa będą takimi kamieniami cytryn, topaz, rubin czy bursztyn, a z kolei dla wagi szafir, jaspis oraz akwamaryn.

Znaczenie niektórych rodzajów kamieni

Upodobania czy znak zodiaku to jednak nie wszystko, czy można kierować się przy wyborze kamienia w pierścionku zaręczynowym. Jak wiele przedmiotów, tak również rodzaje minerałów mają przypisane im określone znaczenie. Mogą one symbolizować odmienne aspekty życia, dlatego warto przyjrzeć się bliżej tej kwestii, ponieważ jest szansa, że okaże się przydatna przy podjęciu ostatecznej decyzji. Jeden z najpopularniejszych kamieni, znajdujący się w klasycznym, ponadczasowym kanonie to oczywiście diament, który ze względu na swoją twardość zwiastuje udany i trwały związek. Ponadto daje siłę, odwagę, napełnia życiową energią. Wśród innych często wybieranych kamieni można wymienić także:

  • szafir – działa uspokajająco, wzmacnia intuicję oraz kreatywne myślenie. W pierścionku zaręczynowym symbolizuje także umocnienie miłości;
  • rubin – to najtwardszy minerał zaraz po diamencie, reprezentujący wieczną miłość, silne uczucie, przywiązanie. Do związku wprowadza natomiast namiętność, radość.
  • topaz – w jubilerstwie jest rzadko spotykany i bardzo ceniony ze względu na swoją subtelność. Będzie idealny dla kobiet o delikatnej urodzie oraz charakterze. Symbolizuje wierność, a także rozwój w relacji z drugą osobą, chęć uczenia się partnera;
  • ametyst – jako minerał w biżuterii zaręczynowej będzie zwiastować małżeństwo bez napięć i kłótni. Nazywa się go kamieniem harmonii, ponieważ odpędza negatywne myśli.

Warto także wskazać na pierścionki z tanzanitem lub szmaragdem, dostępne między innymi u rzeszowskiego jubilera Fugart. Pierwszy z wymienionych to propozycja dla kobiet, które cenią sobie indywidualizm oraz wyróżnianie się w tłumie. Dla relacji małżeńskich oznacza zaś życie w dostatku, mądrości i łatwiejsze pokonywanie kryzysów. Szmaragd z kolei cementuje związek, pomagając w utrzymywaniu pozytywnych więzi z partnerem. Pozwala odnaleźć witalność, jak również wewnętrzne szczęście.

Wielkość i ilość kamieni

Tutaj wiele zależy od gustu wybranki, jak również naszych możliwości finansowych. Bardzo często pierścionki z jednym, ale dużym kamieniem są bowiem droższe od tych z kilkoma mniejszymi. Z pewnością warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”, bo przecież rozmiar minerału oraz wartość materialna ozdoby nie powinny być wyznacznikiem. Pamiętajmy o tym, że biżuteria zaręczynowa to przede wszystkim symbol wyrażający uczucia, jakimi obdarzamy drugą osobę. Stąd też zwrócimy uwagę przede wszystkim na jej znaczenie właśnie pod tym kątem. Z pewnością dla wielu kobiet sam fakt oświadczyn będzie już ogromnym wydarzeniem, a pierścionek to wyłącznie dodatek do niego – ważny, ale nie tak jak prawdziwość uczuć i składanych deklaracji.