Proktolog to lekarz specjalizujący się w chorobach zapalnych i nowotworowych jelita grubego, odbytnicy i kanału odbytu. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości występujących w obrębie końcowego przewodu pokarmowego, które objawiają się m.in. nawracającymi zaparciami i biegunkami oraz krwawieniem z okolic odbytu. Czym jeszcze zajmuje się proktolog i kiedy należy się do niego udać?

Jakie choroby leczy proktolog?

Do proktologa najczęściej zgłaszają się Pacjenci cierpiący na przewlekłe zaparcia, wzdęcia i biegunki, a także osoby, u których występuje pieczenie i ból w okolicy odbytu oraz krwawienie podczas wypróżniania. Lekarz ten zajmuje się schorzeniami z zakresu dermatologii, onkologii, gastroenterologii, a także chirurgii. Diagnozuje i leczy hemoroidy, szczelinę odbytu i szczelinę poporodową, przetokę okołoodbytniczą oraz polipy odbytu i odbytnicy. Zajmuje się też leczeniem zmian skórnych, m.in. kłycin kończystych wywołanych wirusem HPV. Proktolog diagnozuje również wrzodziejące zapalenie i nowotwory jelita grubego, chorobę wrzodową i raka odbytnicy.

Badania, które wykonuje proktolog

Podstawowym badaniem, które wykonuje proktolog jest badanie odbytu za pomocą palca. Lekarz w ten sposób ocenia napięcie zwieraczy odbytu i sprawdza stan błony śluzowej oraz końcowego odcinka odbytnicy. Do diagnozowania szczeliny lub polipów odbytu stosuje się anoskopię, polegającą na umieszczeniu w odbytnicy krótkiego wziernika. W przypadku podejrzenia chorób jelita grubego proktolog zleca badanie endoskopowe: rektoskopię lub kolonoskopię, które można połączyć również z biopsją. Do innych badań wykonywanych przez prokotologa należy m.in. sigmoidoskopia, czyli badanie endoskopowe odbytnicy, esicy i części zstępnicy. Wszystkie opisane badania można wykonać np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich.

Jakie są zabiegi proktologiczne?

Proktologia jest dziedziną chirurgii, dlatego lekarz proktolog nie tylko konsultuje i bada Pacjentów, ale specjalizuje się też w leczeniu zabiegowym i przeprowadzaniu operacji chorych. Do najpopularniejszych zabiegów proktologicznych należą usunięcie hemoroidów metodą Barrona, usunięcie szczeliny odbytu z użyciem botoksu oraz metodą Notarsa, nacięcie ropnia okołodbytniczego, a także usunięcie torbieli włosowej. Inne operacje z zakresu proktologii to usunięcie guzków krwawniczych przy użyciu termostapleta i polipektomia. Obecnie wiele zabiegów wykonywanych jest przy użyciu lasera HeLP, LHP i FiLac. Jest to leczenie małoinwazyjne, które pozwala Pacjentowi na szybki powrót do codziennych zajęć.