Internet to niezastąpione źródło informacji o świecie. Wykorzystywany jest nie tylko dla rozrywki, to również podstawowe narzędzie pracy w wielu branżach. To obecnie powszechnie używane narzędzie komunikacji bywa przyczyną sporych problemów. W Gabinecie M. Fatek-Skobel można liczyć na pomoc w sytuacji, gdy internet zaczyna rządzić życiem pacjenta. Jak skutecznie wyleczyć się z uzależnienia od sieci?

Czym jest uzależnienie?

Uzależnienie to choroba, która utrudnia, a bywa, że całkowicie uniemożliwia normalne funkcjonowanie człowieka. To nabyta, silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności czy też przyjmowania określonej substancji. Kluczowe w tym stwierdzeniu jest słowo „nabyta”, gdyż daje ono ogromną nadzieję, czy też pewnego rodzaju gwarancję, że po spełnieniu pewnych warunków, oraz pomocy specjalisty możliwe będzie pokonanie uzależnienia i wyjście z nałogu. Mówiąc o pomocy specjalisty, chodzi o pomoc psychoterapeuty o konkretnych umiejętnościach, kwalifikacjach takich, jakimi dysponuje Mgr Małgorzata Fatek-Skobel doświadczony terapeuta uzależnień z Gabinetu Prywatnego Psychoterapii Rozwoju Osobistego i Terapii Uzależnień w Gliwicach.

Uzależnić można się od wszystkiego. Do najczęstszych nałogów należą: alkoholizm, nikotynizm, pracoholizm, narkomania, lekomania, seksoholizm, hazard czy zaburzenia odżywiania. Ostatnimi laty coraz więcej mówi się o jeszcze jednym rodzaju zniewolenia – o zespole uzależnienia od internetu (ZUI).

Rodzaje uzależnienia od internetu (ZUI)

Każde uzależnienie, również to od internetu wpływa zarówno na ciało, ludzką psychikę, jak i umysł. Dotyka nie tylko osobę, cierpiącą na dany zespół uzależnień, ale również najbliższe otoczenie chorego. ZUI to zespół zależności polegający na wielogodzinnym korzystaniu z sieci internetowej. W gabinecie Mgr Małgorzaty Fatek-Skobel doświadczonego terapeuty uzależnień możesz liczyć na pomoc w odpowiedzi na pytanie, czy problem nadużywania sieci internetowej dotyczy, któregoś z twoich bliskich: męża, dziecka, a może samego siebie. Warto tutaj zaznaczyć, że samo nadużywanie internetu bywa nazywane również takimi terminami jak: patologiczne, kompulsywne bądź problematyczne używanie internetu (PUI). Wyróżnia się kilka podtypów zniewolenia sieciowego, z których każdy wymaga trochę odmiennego podejścia w leczeniu terapii uzależnień. W Gabinecie Prywatnym Psychoterapii Rozwoju Osobistego i Terapii Uzależnień w Gliwicach, pod kierunkiem Mgr Małgorzaty Fatek-Skobel, celem zapewnienia skuteczności leczenia, podstawową kwestią jest postawienie właściwej diagnozy i określenia – siły problemu. Odmianą ZUI będą: erotomania internetowa, czy też socjomania internetowa, przeciążenie informacyjne, uzależnienie od komputera.

Kiedy pęka cienka czerwona nić… początek uzależnienia

Kluczem do wyjścia z nałogu jest przede wszystkim głośne stwierdzenie, uświadomienie sobie z faktu, że problem nadużywania sieci, komputera występuje. Korzystając z pomocy doświadczonych psychoterapeutów, można  uwolnić się z matni komputerowo-internetowej. Pierwsze symptomy uzależnienia od internetu są niewinne. O tym, że nowoczesny sprzęt elektroniczny wykorzystywany jest w niewłaściwy sposób, świadczy kilka symptomów. Wspólnie z psychoterapeutą Mgr Małgorzatą Fatek-Skobel możesz ocenić, gdzie się znajduje osoba, której może dotyczyć problem. Według Marka Griffiths’a istnieje 6. symptomów uzależnienia. Choć objawy mogą się różnić od siebie i są one kwestią indywidualną, schemat działania jest podobny w przypadku każdego nałogu. Są to: dominacja – myślenie tylko i wyłącznie o danej czynności, np. grze na internecie, sprawdzeniu nowych wiadomości, postów. Kolejne to zmiana nastroju – brak dostępu do sieci, komputera powoduje bunt, domaganie się jego przywrócenia, ciągłe wydłużanie czasu spędzanego przed komputerem. Zabranie medium powoduje rozdrażnienie, poirytowanie i niepokój. Chory żyje w konflikcie z najbliższymi, społeczeństwem, szkołą, pracą. Nałóg dotyka każdej płaszczyzny życia. Ostatnim symptomem jest nawrót choroby, gdy wydaje się, że zagrożenie minęło, wystarczy chwila, by chory wrócił do nałogu.