Podologia to nauka zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób oraz zaburzeń stóp. Podologowie pomagają pacjentom w utrzymaniu zdrowych stóp i radzeniu sobie z różnymi problemami związanymi z nimi – od drobnych dolegliwości, takich jak odciski czy modzele, po poważniejsze schorzenia, jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wizytą w Gabinecie Podologicznym Doroty Bilickiej w Bydgoszczy.

Kiedy warto udać się do podologa?

Wizyta u podologa może być konieczna zarówno w przypadku występowania bólu czy dyskomfortu, jak i w celu profilaktyki. Niektóre sytuacje, w których warto rozważyć konsultację z podologiem, to między innymi nawracające odciski i modzele, wrastające paznokcie, grzybica stóp i paznokci, zmiany skórne (np. pękające pięty), a także problemy związane z deformacjami stóp (np. płaskostopie, haluksy). Warto również korzystać z usług podologa w przypadku chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, które mogą wpływać na stan stóp.

Tego rodzaju wizyta zaczyna się od wywiadu z pacjentem, podczas którego specjalista pyta o dolegliwości, historię chorób oraz styl życia. Następnie lekarz dokonuje oględzin stóp, oceniając ich stan oraz ewentualne zmiany. W zależności od potrzeb pacjenta, podolog może przeprowadzić różne zabiegi, takie jak usunięcie odcisków czy modzeli, leczenie wrastających paznokci czy opracowanie indywidualnych ortez paznokciowych. W trakcie wizyty może również udzielić porad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji stóp oraz doboru obuwia.

Rodzaje zabiegów podologicznych

W ofercie gabinetów podologicznych można znaleźć wiele różnorodnych zabiegów, które pomagają w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia stóp. Do najpopularniejszych należą między innymi usunięcie odcisków i modzeli, leczenie wrastających paznokci, terapia grzybicy stóp i paznokci, a także korekcja deformacji stóp za pomocą ortez czy specjalistycznych wkładek. Warto również wspomnieć o zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak pedicure medyczny, który polega na dokładnym oczyszczeniu i pielęgnacji stóp oraz paznokci.

Przed wizytą w Gabinecie Podologicznym Doroty Bilickiej warto zadbać o higienę stóp, umyć je dokładnie i osuszyć. Nie należy stosować żadnych kosmetyków ani preparatów, które mogłyby utrudnić ocenę stanu skóry i paznokci. Należy również zabrać ze sobą obuwie, które nosimy na co dzień – podolog może wtedy ocenić jego wpływ na stan stóp oraz ewentualnie doradzić w kwestii doboru odpowiedniego obuwia. Jeśli mamy jakiekolwiek wyniki badań czy dokumentację medyczną dotyczącą problemów ze stopami, powinniśmy również je przynieść na wizytę.